07/03/10 08:19
(http://e-vestnik.bg/)

Трите големи лъжи за икономиката на САЩ. За заетостта, пазара и американския социализъм

Контрареволюцията е в ход. Г-20 призовава членуващите страни да намалят бюджетните си дефицити. Сенатът на САЩ замразява по-нататъшните помощи за безработни. Ръководителят на Кръглата бизнес маса критикува Обама, че подкопава американския капитализъм. Уолстрийт успява да смекчи реформата.

Зависи от политиката ви дали ще харесате или не това. Има обаче един проблем. Все още живеем в свят на илюзии. Повечето хора нямат представа какво в действителност се случва в икономиката. Те живеят в заблуда, митове и пълни лъжи. А ако не сме запознати с фактите, как можем да взимаме информирани решения?

Ето трите най-големи мита за икономиката - нещата, които всеки си мисли, че знае за икономиката, но не са точно така.

Мит 1: Безработицата е под 10%

Каква безсмислица само е това. Официалното равнище на безработицата - 9,7% - е заблуда и трябва да се приема по този начин. То дори не включва много от безработните хора. Напредък е постигнат с така наречената непълна заетост на работната ръка (известна накратко като “равнище U-6″): тя например обхваща и обезсърчените хора, които търсят работа, и американците, които пък са принудени да приемат непълно работно време, защото не могат да си намерят място при пълен работен ден. Това равнище към този момент е 16,6% - точно под неотдавнашния максимум и двойно над равнището, на което бе преди няколко години.

Дори това може да не разкрива цялата история. Много хора просто са изпаднали от статистиката на работната сила.
Вземете, например, ситуацията сред мъжете в разцвета на силите си за работа. Анализ на данни в министерството на труда на САЩ сочи, че в страната има 79 милиона мъже на възраст между 25 и 65 години. И близо 18 милиона от тях или 22% са изцяло безработни. (През 50-те години равнището им бе под 10%). А този резултат дори не отчита американците, които тъй като не могат да си намерят работа на пълен работен ден и затова се задоволяват с непълен. Прибавете ги към общата сметка и ще излезе, че около 25% от мъжете в разцвета на силите си нямат работа на пълен работен ден.

Дийн Бейкър, икономист в Центъра за икономически и политически изследвания във Вашингтон, твърди, че цифрите могат да бъдат дори по-лоши. Според неговото изследване нараства броят на мъжете, които съвсем са изчезнали от статистическите редове, особено в мизерстващи, градски и малцинствени квартали.

Мит 2: Пазарите изпадат в паника заради дефицита

След като Г-20 го казва, по-добре е САЩ и останалите водещи страни да намалят бюджетните си дефицити преди края на света. А може би пазарите трябва да изпадат в паника заради дефицитите. Те обаче не го правят. Толкова е просто.
Ако беше така, лихвите по държавните облигации щяха да се покачват стремително. Това се случва с рисковите дългове: кредиторите настояват за по-високи и по-високи лихви, които да ги компенсират за рисковете.

Напоследък обаче лихвите по американските облигации рязко спадат. Доходността на 30-годишната държавна облигация е намаляла до едва 4%. Според историческите стандарти това е незначителна сума. Паникьосани? Пазарите на облигации почти са изпаднали в дълбок сън.

Те също така не прогнозират инфлация. А напротив, според тях средното й равнище ще бъде 2,3% на година през идните три десетилетия. Това е разликата между лихвите по защитените от инфлация държавни облигации и лихвите по обикновените облигации. Според всеки съвременен стандарт прогнозата е ниска. Вместо да се безпокоят от инфлация, някои започват да се тревожат за нещо дори по-опасно: дефлация или спад на цените.

Ако това настане, намаляването на разходите и увеличаването на данъците би било грешен ход. Абсолютно е възможно кредиторите, купуващи тези облигации, да подхождат неразумно. И не си струва пазарът на държавни облигации също да бъде обект ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване