07/24/12 21:40
(http://e-vestnik.bg/)

Как елитът на САЩ издигна икономическа стена

Агенция Блумбърг

Снимка: Иван Бакалов

Близо век доходите в САЩ се изравняваха все повече и бедните щати като Алабама настигнаха богатите като Калифорния. Икономистите преподаваха този урок на своите студенти като пример, доказващ теорията, за която Робърт Солоу спечели Нобеловата награда за икономика през 1987 година.

Бедните места нямат капитала, който би направил местния труд по-производителен. Инвеститорите преместват капитала в такива бедни райони, като се надяват да “хванат” част от нарасналата производителност под формата на по-голяма възвръщаемост. Производителността постепенно се изравнява в цялата страна, а след това - и заплатите.

Когато капиталът може да се движи свободно, колкото по-бедно е едно място отначало, толкова по-бърз икономически растеж постига то. В макроикономиката, казва Даниъл Шоуг - икономист от Kennedy School of Government към Harvard University - това е изключително силна връзка и ние я преподаваме във въвеждащия курс по макроикономика, тъй като това е един от малкото макро факти, които са предсказани от модел, който издържа извънредно добре (на проверката на практиката).”

Или поне издържаше. През последните 30 години изравняването на доходите до голяма степен спря. Доходите в по-бедните щати вече не настигат доходите в богатите.

Мобилна работна сила

В нов работен документ Шоуг и Питър Ганънг - докторант по икономика в Harvard - предлагат обяснения на тази тенденция. Ключът към изравняването на доходите никога не е бил само мобилният капитал. Той е и мобилната работна сила.

Обещанието за по-добър живот, което привличаше някога хора от всякакъв произход в богатите места като Ню Йорк и Калифорния обаче вече се отнася само за един образован елит - тъй като богатите райони направиха жилищата възпиращо скъпи. Щатите с най-високи доходи по правило бяха и с най-бързо увеличаващо се население, защото американците се преместваха там, където можеха да печелят най-много пари.

С времето това преселване намали географските разлики във възнагражденията. През 1940 г. средният доход в Кънектикът бе четири пъти по-висок, отколкото в Мисисипи. През 1980 г. Кънектикът все още бе по-богат, но разликата бе едва 76 %.

Шоуг и Ганънг са установили, че през двете десетилетия след Втората световна война на миграцията се пада една трета от изравняването на средните доходи в отделните щати. Моделите на миграцията обаче се промениха след 1980 година.

“Вместо (хората) да се преселват по-богати места като Сан Франциско, Ню Йорк или Бостън, ръстът на населението е регистриран на места със средни доходи като Финикс или Флорида”, обяснява Шоуг. Хората с по-ниска квалификация всъщност се изселват от щатите с високи доходи.

Проблемът не е в това, че те не могат да си намерят добре платена работа. Дори хората, които не са завършили колеж, могат да печелят повече в щатите с високи доходи. Тези пари обаче купуват там по-малко, отколкото на други места.

Високата цена на жилищата изяжда повече от допълнителния доход, който един механик или фризьор може да получи в Ню Йорк или Лос Анджелис. По-образованите хора също плащат повече, за да живеят на такива места. Техните по-високи възнаграждения обаче означават, че цените на жилищата стопяват по-малък дял от техния доход. Те все още са “на плюс”.

Законова уредба

Цените на жилищата винаги са били по-високи в районите с по-големи доходи. Разликата сега обаче е много по-голяма от преди. В проучването си двамата икономисти установяват, че това е свързано със затягането на законовата уредба на недвижимото имущество.

Това не е изцяло лоша новина. По-слабо образованите работници може и да нямат по по-бедни места възможностите, които са имали в Калифорния или Ню Йорк, но те все още са в състояние да повишат реалните си доходи, включвайки в сметката жилищните разходи, като се преместят в щати като Невада, Флорида или Тексас.

“На местата, където го няма ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване