07/30/12 14:20
(http://www.klassa.bg/)

Бъсеску оцеля, ще се опита да помири нацията

За втори път в разстояние на 5 години румънският президент Траян Бъсеску спаси главата си, написа френският в. “Фигаро“. Благодарение на силно въздържане от участие в референдума на румънските избиратели държавният глава избегна отстраняване. Активността в неделния ден от около 46%  прави невалиден референдума, защото по закон това може да стане, ако са гласували над 50%, дори и това да е само един глас отгоре. След обявяване на резултатите Бъсеску поздрави румънците, че са отхвърлили „държавния преврат“ на 256 депутати, водени от премиера Виктор Понта и временния президент Крин Антонеску. „Искам да благодаря на всички, които разбраха, че референдумът не е за Бъсеску, а за Европа“, добави президентът. Той обеща, че като се върне в президентството, ще се посвети „да насърчи помирението“. „Трябва да се преодолее разделението в обществото, защото Румъния има нужда от цялата енергия, за да успее да се интегрира в цивилизования свят, добави Бъсеску.
Премиерът Виктор Понта, лидер на лявоцентристката коалиция, която обвини президента в злоупотреба с власт, заяви, че независимо от резултата никой политик не може да
пренебрегне волята на милиони избиратели. 86,90% от гласувалите в неделя всъщност са се произнесли за отстраняването на Бъсеску.
Малко преди да станат ясни резултатите, той бе казал, че ако разликата между „да“ и „не“ на референдума е много голяма, е готов да съкрати своя мандат, изтичащ през 2014 г., в замяна на промяна в конституцията.
Основният закон на страната, приет през 1991 г.,  установява  баланс между властта на парламента и президента, за да не се стигне до авторитаризъм. Това на практика стана причина за хроничната политическа нестабилност, откакто консерваторът Бъсеску дойде на власт през 2004 г. 
В една страна, която няма демократични традиции, един полупрезидентски режим не се вписва добре в периоди на съжителство, отбелязва „Фигаро“, особено когато президентът обича да демонстрира сила, както е случаят с Бъсеску.
През 2007 г., само четири месеца след присъединяването на страната към ЕС, парламентът също направи безуспешен опит да го свали. Тогавашният премиер Калин Попеску-Търичану също го обвини, че блокира правителството.
Силната личност на Бъсеску, бивш капитан на кораб, все пак не може да прикрие истинския проблем на кризата: предизвикателството на олигархична система, наследена от прехода, а именно контрола на институциите и държавния апарат от новата класа от  бизнесмени, забогатели при непрозрачни условия по време на прехода към пазарна икономика.
Бъсеску няма какво повече да губи – той няма право на трети мандат. Но истината е, че по негово време правосъдието стана независимо и ако не успя да разбие мрежите на влияние, наследени от стария режим, поне сложи край на културата на безнаказаност, която характеризираше дотогава управляващия елит, обобщава „Фигаро“.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване