07/31/12 00:19
(http://e-vestnik.bg/)

Руско-българската мистерия с цените на горивата

Еднакви цени на горивата - плюс минус 1 стотинка - на всички големи вериги бензиностанции в София на 30 юли 2012 г. Снимка: e-vestnik

Който е пътувал с кола из Европа е забелязал, че цените на различните бензиностанции варират с 5-10 евроцента цента разлика на литър за един и същи вид бензин или дизел. В някои страни като Гърция разликата от една до друга бензиностанция стига дори до 15 цента. В Щатите пък съвсем – там един галон бензин може да струва и над 1 долар по-скъпо в един или друг щат (тоест около 25% разлика, при сегашната цена, която варира между 3,30 и 4,80 долара на галон). Там може да се видят дори две съседни бензиностанции, които продават едни и същи горива с разлика от 30 цента на галон.
В България разликата в цените за литър гориво е плюс минус 1 стотинка на литър, независимо на коя бензиностанция, в който и да е край на България.
Така беше и вчера, 30 юли (виж снимката, също и сравнението в цените на големите вериги тук). На практика цените са като при комунизма, когато се определяха с постановления и бяха еднакви в цяла България. По отношение на цените страната още живее в онова време – тотален монопол. Няма значение как се казват една или друга верига бензиностанции – „Шел”, ОМВ, „Еко”, „Петрол”… Уж е пазарна икономика.

На какво се дължат тези еднакви цени и тази разлика от Европа?

Логично е да се предположи, че това е картелно споразумение и няма никаква конкуренция. Тоест – големите вериги бензиностанции по негласна уговорка продават на еднакви цени. Може да се уточни – на еднакво високи цени. Според закона картелно споразумение може да има не само когато 3-4-5 търговци са седнали на една маса и са се споразумели за цените. Картелно споразумение има и когато без да се договарят, търговците негласно се нагаждат и продават на една и съща цена. За такива работи на Запад хвърчат глоби по няколкостотин милиона и шефове на компании се изправят пред съда и носят наказателна отговорност.
Още преди 5 години Комисията за защита от конкуренцията започна да разследва дали няма монополно споразумение за горивата у нас. И след почти 2-годишно проучване установи, че няма. Преди няколко месеца започна нова проверка. И вчера комисията пак обяви, че няма монополно споразумение.
“Лукойл България” ЕООД не е злоупотребило с господстващото си положение на пазарите за търговия на едро на бензин А95 и дизелово гориво, обяви Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вчера.
Комисията разследваше за картел четири компании – „Лукойл”, ОМВ, „Нафтекс Петрол” и „Ромпетрол”, след като в края на март бяха постигнати рекордни цени на горивата.
Тук е нужно едно уточнение за по-неосведомения шофьор. Големите вериги бензиностанции продават бензин и дизел, който купуват от комбината „Лукойл Нефтохим” – Бургас. Това е единствената петролна рафинерия в България. Някои внасят количества бензин и от свои рафинерии, а най-скъпите видове бензини и дизелово гориво по правило са вносни, които съответните вериги си доставят от свои производствени бази в Европа.
Но „Лукойл” и клиентите му по някакви причини продават на еднакви цени на дребно. Това е невъзможно при нормален пазар. Невъзможно е всички да купуват на еднакви цени на едро – за всеки клиент се правят отстъпки според количества или по различни договорни причини. Някои горива са вносни. И по-големите и по-малки вериги бензиностанции имат различни разходи, които им позволяват да продават на по-високи или по-ниски цени. Но у нас всичко е еднакво.

Най-ниският акциз, най-евтиният петрол, а горивата - по-скъпи

Човек остава с впечатление, ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване