08/02/12 17:31
(http://www.klassa.bg/)

Производителите на гъби и зеленчуци получават над 8,5 млн. лева

Управителният съвет на ДФ „Земеделие” (ДФЗ) одобри помощ de minimis за сектор „Плодове и зеленчуци” и производителите на гъби, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ. Срокът за прием на заявления по краткосрочната схема за подпомагане е от 3 до 21 септември 2012 г. Средствата ще се предоставят на регистрираните по Наредба №3 от 1999 г. земеделски производители на плодовете ябълка, праскова, кайсия, череша, слива, вишня и круша и на зеленчуците домати (полско и оранжерийно производство), краставици (полско и оранжерийно производство), пипер, моркови, дини, пъпеши, зрял лук и главесто зеле. Финансовият ресурс, определен за усвояване през 2012 г., е 8 000 000 лв. Субсидии ще получат и регистрираните по Наредба №3 от 1999 г. земеделски производители на печурки. Oдобрените по схемата средства възлизат на 527 700 лв. След като информацията от подадените заявления бъде обобщена, Управителният съвет на фонда ще определи точния размер на държавната помощ за подпомагане на декар.
Общият размер на предоставените на един земеделски производител помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 7500 евро за период от три данъчни години (2010 г.–2012 г.).
Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) започва  и процедурата за покупко-продажба на индивидуални млечни квоти на фиксирани цени, или т. нар. квотна борса, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ. Тя се прилага в България за четвърта година съгласно условията на Наредба № 23 от 13.12.2007 г. за управление на националната млечна квота.
Всеки производител може да притежава както квота за доставки – всяка доставка на мляко до изкупвач, така и квота за директни продажби – всяка продажба или предаване на мляко, която се извършва директно от производителя към потребителя. За настоящата квотна 2012-2013 година министърът на земеделието и храните утвърди със заповед фиксирана цена от 0,01 лева за килограм мляко за доставки и 0,01 лева за килограм мляко за директни продажби. Миналата година фиксираната цена на килограм беше с 0,06 лева по-висока.
Млекопроизводителите, които искат да купят индивидуална млечна квота, могат да подават заявления в областните дирекции на ДФЗ – в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” по адрес на регистрация на физическото или юридическото лице. Образци на заявленията са публикувани на www.dfz.bg, раздел „Селскостопански пазарни механизми”, меню „Мляко“. Покупко-продажбата на квоти е част от квотната система, въведена в страните от Европейския съюз. Нейната цел е да постигне оптимален баланс между търсенето и предлагането на мляко и млечни продукти. Чрез т. нар квотна борса млекопроизводителите, които искат да разширят дейността си на пазара, могат да купят допълнително количество квота, а тези, които не могат да ги реализират, имат възможност да се освободят от квотите си.
За периода 2011-2012 година общата стойност на покупко-продажбите е 1 022 602 лв. В цялата процедура ДФЗ е междинно звено, което осигурява и реализира покупко-продажбата на индивидуални млечни квоти.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване