(http://e-vestnik.bg/)
Технологиите в борба с трафика на хора
“Като дете бях отвлечена в Индия, продадоха ме в Канада, а крайната дестинация бяха Съединените щати”, казва Рани Хонг, която оглавява фондацията “Трони” - група за борба с трафика на хора. Ужасяващият жизнен опит на Рани Хонг е само една от потресаващите истории, представени на състоялата се неотдавна в Лос Анжелис конференция на експерти, изследващи различните форми на незаконни мрежи, жертви на управляващите тази мрежи престъпници, както и група технолози от Гугъл и други технологични компании.
Освен г-жа Хонг пред присъстващите говориха жертва на сексуален трафик, бивше дете войник в Уганда, както и мнозина севернокорейци (сега имигранти в Южна Корея). Някои от тях разказаха, че са били замесени в трафик на хора и мошеничество. Голям брой от изказалите се представиха сродни разкази за личните си страдания, след което преминаха към обяснения как според тях технологиите могат да помогнат за разкриване на подобни мрежи за трафик.
Срещата бе по идея на “Гугъл айдиас” - малко звено в интернет гиганта, което се самоназовава “мозъчно-действен тръст”. Ръководено от Джаред Коен, бивш служител в Държавния департамент на САЩ, това подразделение има задачата да изследва каква може да бъде ролята на технологията за справяне с едно от най-големите предизвикателства пред хората. И в опитите да подкопае престъпните мрежи за трафик на всичко - от твърди наркотици до човешки органи - тази група е несъмнено една от най-непоколебимите измежду многото други.
По ирония онези, които ръководят незаконни мрежи, са склонни отрано да приемат новите технологии. “В действителност много от тези средства увеличават възможностите на хората, за добро или за лошо”, казва Коен. Например наркотрафикантите използват Джи Пи Ес сигналите от мобилни телефони, за да проследяват движението на своите екипи и да ги държат далеч от полицията. Това създава главоболия за силите на закона и реда, но има и контраудари срещу мобилната революция. Например когато някой бос бъде най-сетне хванат, ченгетата може да съумеят да разплетат цялата мрежа за трафик само като се сдобият с данните от мобилния му телефон.
Целта на срещата в Лос Анжелис бе да подбуди ново мислене как мобилният интернет и другите технологии да бъдат използвани срещу трафикантите, като същевременно да бъдат представени няколко действащи проекта. Един от тях е компютърен модел, който показва законната търговия на всякакви оръжия между различни държави. Въпреки че данните в модела са публично достъпни, те са разположени в различни бази данни и събирането им на едно място би отнело векове на повечето организации. Благодарение на опита от проекта “Биг дейта” (Големи данни) корпорацията Гугъл успя да създаде инструмент, който ще може да се използва, да речем, от разследващи журналисти и други хора, за да се установи например дали конкретни доставки на оръжие са легални или не.
Друга инициатива, чийто поддръжник е Интерпол - най-голямата международна полицейска организация - включва създаване на цифров Глобален регистър, който ще позволи на полицаи и други потребители да удостоверяват произхода на продуктите чрез приложение към мобилните си телефони, което разчита бар кодовете на опаковките. Шефът на Интерпол Роналд Ноубъл очаква това да попречи например на производители на фалшиви фармацевтични средства да ги продават в законни търговски вериги.
На въпрос къде Гугъл ще насочи усилия в бъдеще, изпълнителният директор на компанията Ерик Шмит дава предпазлив отговор. “Необходим е многостранен подход и ще сте ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/03