08/05/12 15:39
(http://www.klassa.bg/)

След споразумението с търговски вериги: Бизнес и министри се обявиха срещу замразяването на цените

Представители на бизнеса, бивши и сегашни министри се обявиха срещу налагането на мораториум върху поскъпването на хранителните стоки. Както е известно, от 3 август по споразумение с Министерството на земеделието и храните някои от търговските вериги замразиха цените на 10 основни хранителни продукта за следващите три месеца. Освен това в края на миналата седмица стана ясно, че служители на ДАНС, НАП и „Икономическа полиция“ ще проверяват сивия сектор в хранителната индустрия, финансовите потоци и данъчните плащания на фирмите в бранша. Акцията започна, след като стана ясно, че по веригата производител - преработвател - търговец има изкривяване на цените на основните хранителни продукти, за което призна и земеделският министър. Замразяването на цените крие риск стоките да поскъпнат след изтичането на мораториума. Това е краткосрочно решение, което не решава дългосрочно проблема,  заяви пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Замразяването на цените на храните е маркетингов трик преди изборите. Мярката се прилага за следващите три месеца, които обаче ще минат бързо. Най-правилно е правителството да работи за конкурентна среда и развитието на бизнеса в България, коментира от своя страна бившият икономически министър Николай Василев.
За голямо съжаление все повече министри се изявяват като управители на търговски дружества, уговарят търговски сделки, договарят цени, преговарят по сделки. За първи път самата държава стимулира картелизация, заяви пред БНР изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев по повод договорката на министър Мирослав Найденов с търговски вериги, които да замразят цените на някои хранителни продукти. Допълнително администрираме нови комисии, национални съвети за контрол на цените, от друга страна, МВР извършва конкурентна дейност на частните осигурителни дружества – държавата се превръща в едно голямо търговско дружество, заяви Божидар Данев. Държавата – тя е най-мощната и може да прави такива неща, но кой ще компенсира например в новия Закон за насърчаване на инвестициите, кой ще плати разликата в осигурителните вноски и няма ли по този начин да стимулираме само трудоемките дейности, посочи Данев. Според него ефектът от намесата на държавата в икономиката, вместо да създава условия за инвестиции, ще е категорично негативен. Основният ефект е, че след 3 месеца голяма част от малкия и средния бизнес ще бъде убита, защото той няма капацитета да поеме "мирославнайденовата кошница", заяви Божидар Данев. Възможни са три варианта – да се увеличат цените на другите продукти, както говорят всички разумни икономисти. Втори вариант – постепенно да се притиска производителят за поддържане на по-ниски цени на тези стоки или 3 месеца да се движат цените така, че да се компенсира натрупаната загуба, очерта вариантите Данев. Ние мачкаме конкуренцията в страната, и то последователно, благодарение на подобни търговски споразумения, което не е работа на министрите, смята председателят на БСК. Работата на министрите е да създават условия за бизнеса. Данев зададе въпроса, защо министър Мирослав Найденов не създава условия за развитие на зеленчукопроизводството, овощарството, лозарството, а полага интелектуални усилия за подобни картелни споразумения. България става рай за картелите, стимулирани от държавата, заяви Данев. Според него потребителят ще бъде потърпевш, както и българският производител. Той очаква по-голяма картелизация и монополизация на пазарите.
Потреблението остава основен проблем на икономиката ни, твърди Делян Добрев. Той смята, че спестените в банките средства са проблем в краткосрочен план за икономиката, защото те не са влезли в момента, но в средносрочен и дългосрочен план те ще работят в нейна полза под формата на отпуснати кредити на фирмите. "Намалялото потребление вреди на икономиката. Има и положителни сигнали, но ситуацията остава тежка, предизвикателствата са големи", заяви министър Добрев. Един от тези положителни сигнали е увеличаването на преките чуждестранни инвестиции. За първото полугодие те са се увеличили седем пъти спрямо същия период на миналата година. В момента те възлизат на около 470 милиона, уточни министър Добрев.
За да се насърчат чуждите инвестиции, правителството ще приеме нов закон. Публикувахме закона за обществен дебат. Той дава допълнителни насърчителни мерки за инвестиции в страната. Една от най-важните: инвеститори, които разкрият работни места в страната, създадат определено производство и наемат хора за период от две години, ще бъдат освобождавани от заплащане на осигуровки от страна на работодателя за тези наети лица. Това означава, че ще намалим реално разходите за човешки ресурси с около 18% за първите две години", каза Добрев. Това е много важно, защото на този етап основната ни конкуренция за привличане на инвестиции е Сърбия, която дава субсидия между 5 и 10 хиляди евро на разкрито работно място. Румъния също има своя схема за насърчаване на чужди инвестиции, посочи министър Добрев. Според него с тези мерки ще се превърнем отново в държавата, която дава най-добрите условия за привличане на чуждите инвеститори. Те няма да се отрази негативно на бюджета, ефектът като цяло ще е положителен, смята той. Междувременно цената на брашното, олиото, захарта и пилешкото месо продължава да върви нагоре,  показва седмичният анализ на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. В края на юли остават само цените на яйцата. Средно с 5% е скочила цената на брашното почти в цялата страна, като в Русе пазаруват най-евтино - 1,02 лева за килограм. 1,30 лева за килограм е цената на брашното в Шумен. С 3% е поскъпнало и олиото в големите търговски вериги в София, отчита статистиката. Най-скъпо олио купуват в Благоевград - 3,18 лева за литър.
Средната цена на дребно на захарта в големите търговски вериги е 2,20 лева за килограм - с 5,3% по-висока спрямо предходната седмица. Захарта поскъпва в цялата страна, като най-осезаемо е повишението в Русе, Разград и Силистра с близо 16%. И пилешкото месо става все по-скъпо удоволствие в летните дни. До 4,90 лева за килограм достига цената на замразеното пиле в Ловеч, пак там купуват и най-скъпото охладено пилешко - 5,55 лева за килограм. Без промяна остава цената на яйцата през последната седмица. В големите търговски вериги яйца с размер L се продават между 28 и 34 стотинки за брой.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване