08/10/12 12:21

САЩ изпревариха Китай в класирането по медали

С пет златни медала за един ден Съединените щати изпревариха Китай в общото класиране на нациите по медали, спечелени на 30-та лятна Олимпиада в Лондон. Сметката на американците в четвъртък откри Клареса Шилдс, която спечели златото в боксовата категория до 75 килограма. Леката атлетика донесе две двойни победи за САЩ. В десетобоя световният рекордьор Аштън Ийтън победи с убедителна разлика сънародника си Трей Харди – 8869 срещу 8671 точки. В тройния скок победи Крисчън Тейлър със забележителните 17,81 метра, следван от сънародника си Уил Клейи със 17,62. Във финала на водната топка за жени отборът на САЩ спечели първата си олимпийска титла след 8:5 срещу Испания. В Пекин през 2008 г. и в Сидни през 2000 г. американките бяха втори, а в Атина през 2004-та – трети. Футболистките на САЩ пък победиха световните шампионки от Япония с 2:1 във финалния мач в Лондон. Това е трета поредна и общо четвърта титла за американките в този спорт. Откакто женският футбол влезе в олимпийската програма през 1996 г. в Атланта те са играли на всички финали, като пропуснаха титлата единствено в Сидни. Същевременно в четвъртък Китай за първи път от началото на игрите завърши деня само с един златен медал – на Чен в скоковете във вода от кула. Така три дни преди края на игрите САЩ имат 39 златни, 25 сребърни, 26 бронзови и общо 90 медала. Китай е с 37 златни, 24 сребърни и 19 бронзови – общо 80 медала. Продължава много успешното представяне на домакините от Великобритания, които с три златни медала в четвъртък (в женския бокс, таекуондото и ездата) имат вече 25 златни плиюс 13 сребърни и 14 бронзови, или общо 52 медала. По-нататък в класирането са Русия с 12 златни, Република Корея – също с 12, Германия с 10 (три златни медала само в четвъртък – два в кану-каяка и един в мъжкия плажен волейбол), Франция и Унгария с по 8 златни медала, Италия – 7 и Австралия – 6. Със сребърния медал на Станка Златева в борбата България дели 60-то място с Ботсвана, Кипър, Финландия, Гватемала и Португалия. В петък ще стане ясно дали боксьорът Тервел Пулев ще спечели нещо повече от сигурния му вече бронзов медал. Полуфиналният му мач с украинеца Олександър Усик в категория до 91 килограма в бокса е в 17 и 30. Половин час по-рано започва полуфиналният мач на българските волейболисти срещу Русия. Най-добрите класирания на мъжкия ни волейболен отбор досега са сребърните медали от Олимпиадата в Москва през 1980 г. и четвъртото място от олимпиадата в Мюнхен през 1972 година. След 15 часа започват участието си първите двама български участници в свободната борба – Радослав Великов (кат. до 55 кг) и Кирил Терзиев (кат. до 74 кг). В 14 часа е стартът на Петър Стойчев в 10-километровото маратонско плуване в открити води. Участието си в квалификацията в художествената гимнастика ще продължат след 14 часа Силвия Митева и българският ансамбъл.