(http://radiomilena.com/)
Разкопките на „Козарева могила” край Каблешково
Както вече ви съобщихме и през лято 2012 се извършват проучвания на „Козарева могила” в Каблешково, които приключват тази седмица.
Ето какво съобщават от пресцентъра на общината:
Екип от СУ „Св.Климент Охридски“, под ръководството на доц.д-р Петя Георгиева и зам.ръководители Маргарита Попова и Веселин Данов проучваха Козарева могила в землището на град Каблешково, в сътрудничество с НЧ“Атанас Манчев-1920г.“ и подкрепата на Кметство Каблешково. От 2005 година до сега са проучени значителни части от горял хоризонт от късния еолит на селищната могила и е открит частично некропол към нея. На разкопките цяло лято работиха студенти от специалност археология на университета.
В некропола в местността „Козарева могила” са намерени най-ранните останки от прабългари на юг от Балкана. Специалистите предполагат, че тук са погребвали убитите от битките при Ахелой. Успоредно с това са намерени и останки от каменно-медната епоха (V хил. пр.н.е) – върхове от копия, стрели, различни кремъчни пластини и доста съдове.
Първите два гроба, на които попадат археолозите датират от IV хил. пр. н.е. А следващите два са от V хил. пр. н.е., време, в което историята на българските земи е била на върха на световното развитие. Полаганите в гробовете са свити, с глави на изток. Само един е в обратната посока. „Обикновено, ако в голям некропол се намери изключение, казваме, че това са чужденци, но в случая трябва да се натрупа повече информация, за да може да се направят подобни заключения”, сподели доц. д-р Петя Георгиева, ръководител на разкопките. Това, което е слагано като инвентар и по което могат да се датират гробовете е керамиката. Понякога труповете са похлупвани със съд върху таза и краката. Но най-често до главата са слагани малки съдове. Изпечената керамиката в селищата е била ценна, защото изпичането е труден процес. Забележителното е, че съдовете, намерени в некропола не са изпечени. Това говори, че те са правени специално за погребения. Според специалистите, идеята е била да се сложи нещо ново и е свързано със собствеността върху предметите.
Откритото селище в близост до некропола е било център на грънчарската промишленост през V хил. пр. н.е. Там е намерена голяма грънчарска пещ, специално направена за печене на керамика, нещо, което преди не се е правило. Други интересни находки от могилата са изделия и амулети от човешки черепи. Според доц. Георгиева, това не може да се свърже с човекоядство, а е по-скоро ритуал, свързан със специален човек. И четирите рондели са направени от различни части на човешкия череп. Възможно е да са направени от един и същи череп, но след като той е обработен не може да се докаже. Разкопките се осъществяват с подкрепата на Кметство Каблешково и Народно читалище „Атанас Манчев-1920”, което предоставя възможност за обработка и съхранение на откритите съдове и предмети. Теренът за археологически разкопки е предоставен от Община Поморие.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/22