08/22/12 20:02
(http://radiomilena.com/)

Разкопките на „Козарева могила” край Каблешково

P8170039 150x150 Разкопките на Козарева могила” край Каблешково Както вече ви съобщихме и през лято 2012 се извършват проучвания на „Козарева могила” в Каблешково, които приключват тази седмица.

Ето какво съобщават от пресцентъра на общината:

Екип от СУ „Св.Климент Охридски“, под ръководството на доц.д-р Петя Георгиева и зам.ръководители Маргарита Попова и Веселин Данов проучваха Козарева могила в землището на град Каблешково, в сътрудничество с НЧ“Атанас Манчев-1920г.“ и подкрепата на Кметство Каблешково.  От 2005 година до сега са проучени значителни части от горял хоризонт от късния еолит на селищната могила и е открит частично некропол към нея. На разкопките цяло лято работиха студенти от специалност археология на университета.
В некропола в  местността „Козарева могила” са намерени най-ранните останки от прабългари на юг от Балкана. Специалистите предполагат, че тук са погребвали убитите от битките при Ахелой. Успоредно с това са намерени и останки от каменно-медната епоха (V хил. пр.н.е) – върхове от копия, стрели, различни кремъчни пластини и доста съдове.
Първите два гроба, на които попадат археолозите датират от IV хил. пр. н.е. А следващите два са от V хил. пр. н.е., време, в което историята на българските земи е била на върха на световното развитие. Полаганите в гробовете са свити, с глави на изток. Само един е в обратната посока. „Обикновено, ако в голям некропол се намери изключение, казваме, че това са чужденци, но в случая трябва да се натрупа повече информация, за да може да се направят подобни заключения”, сподели доц. д-р Петя Георгиева, ръководител на разкопките.  Това, което е слагано като инвентар и по което могат да се датират гробовете е керамиката. Понякога труповете са похлупвани със съд върху таза и краката. Но най-често до главата са слагани малки съдове. Изпечената керамиката в селищата е била ценна, защото изпичането е труден процес. Забележителното е, че съдовете, намерени в некропола не са изпечени. Това говори, че те са правени специално за погребения. Според специалистите, идеята е била да се сложи нещо ново и е свързано със собствеността върху предметите.

Откритото селище в близост до некропола  е било център на грънчарската промишленост през V хил. пр. н.е.  Там е намерена голяма грънчарска пещ, специално направена за печене на керамика, нещо, което преди не се е правило. Други интересни находки от могилата са изделия и амулети от човешки черепи. Според доц. Георгиева, това не може да се свърже с човекоядство, а е по-скоро ритуал, свързан със специален човек. И четирите рондели са направени от различни части на човешкия череп. Възможно е да са направени от един и същи череп, но след като той е обработен не може да се докаже. Разкопките се осъществяват с подкрепата на Кметство Каблешково и Народно читалище „Атанас Манчев-1920”, което предоставя възможност за обработка и съхранение на откритите съдове и предмети. Теренът за археологически разкопки е предоставен от Община Поморие.

P8170041 Разкопките на Козарева могила” край Каблешково

578798 457771677577926 1252055077 n Разкопките на Козарева могила” край Каблешково 400398 457781377576956 928710360 n Разкопките на Козарева могила” край Каблешково

 Разкопките на Козарева могила” край Каблешково

bookmark Разкопките на Козарева могила” край Каблешково svejo Разкопките на Козарева могила” край Каблешково google Разкопките на Козарева могила” край Каблешково delicious Разкопките на Козарева могила” край Каблешково stumbleupon Разкопките на Козарева могила” край Каблешково facebook Разкопките на Козарева могила” край Каблешково Сподели

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване