08/23/12 17:16
(http://www.klassa.bg/)

Продават над 100 индустриални фирми на цена от 1 млн. до 20 млн. евро

От началото на тази година досега над 100 индустриални обекта са предложени за продажба; до края на годината се очаква поне още толкова да бъдат оферирани. Това прогнозира в четвъртък за БТА Орлин Владиков, експерт в областта на недвижимите имоти и бивш председател на Националното сдружение "Недвижими имоти", цитиран от Дарик радио.
Сред тези предприятия за продан от 5 до 8 процента са дружества с чуждестранно участие от европейски страни в криза, както и чуждестранни инвеститори, привлечени преди време от добрите изкупни цени на енергията от алтернативни енергийни източници, коментира Владиков. Останалите индустриални обекти, които се продават, са изцяло български. До момента има само спорадични сделки с тези обекти. Продажбата на такива предприятия отнема от шест месеца до една година. По тази причина експертът очаква, че тенденцията за ръст на броя на предприятията, които ще се продават, ще продължи и през 2013 година.
Средно в едно от продаваните предприятие работят от 30 до 100 души. Ако не се намерят купувачи за тях, това ще рефлектира поне с един процент върху безработицата в страната. Обратното - при покупката на такова дружество, има потенциал дори за увеличаване на броя на заетите в него.
Според него завишеното предлагане на индустриални имоти от всички сектори и във всички региони на България се дължи на спада на потреблението в страната, трудностите при получаване на оборотни средства от производителите, липсата на по-облекчени процедури за издаване на разрешения на строеж и реконструкции, и световната криза. Камен Колев, зам.председател на Българската стопанска камара потвърди тези причини и обърна специално внимание на междуфирмената задлъжнялост, която е на ниво около 160-170 млрд. лева, но продължава да нараства, макар и с по-слаби темпове от годините 2008-ма, 2009-та и 2010-та. Освен това централния и местните бюджети дължат на фирмите около 340-350 млн. лева, от които само 200 млн. лева се дължат от общините.
За съжаление това е симптом за икономиката ни, тъй като при намалелите поръчки,  трудния достъп до кредитиране и тромавата процедура по несъстоятелност, ситуацията може да се задълбочи. Факт е, че осребряването на активи продължава с години, затова несъстоятелността на една-две фирми може да повлече и кредиторите, да не говорим че активите им стоят обездвижени с години. Очевидно заради това собствениците предпочитат продажба сега, въпреки вероятно ниската цена, която биха получили, посочи още Колев. Според него обезпокоително е, че компаниите са с доста широк диапазон на предмет на дейност.
Цените на стоте предприятия за продан се движат от един милион до 20 милиона евро. Това са дружества, които акумулират сериозни доходи и имат големи обороти. В списъка за продан са ВЕЦ-ове, машиностроителни, хранително-вкусови, мебелни предприятия, зърнени бази. След намаляването на изкупните цени на енергията от ВЕИ делът на фотоволтаиците за продан се увеличи, каза Владиков. В момента те са около 5 процента от общия брой фирми за продан.
Спрямо миналите години този ръст в предлагането на индустриални обекти няма аналог,  а сериозното предлагане не е адекватно на търсенето, посочи Владиков.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване