(http://radiomilena.com/)
Дойде времето да ни компенсират за земите
Собствениците на компенсаторни бонове най-накрая могат да получат нещо в замяна, съобщава агенция КРОСС.
След като през 2010 г. Зам. министър Боянова съобщи, че ще стартират търгове за държавни земи и няколко месеца по-късно подробно в медиите обясни възможностите за участие, много предприемчиви хора побързаха са се снабдят с компенсаторни бонове. Във вторник тази седмица дългоочакваният търг бе официално обявен от пресцентъра на Министерството на земеделието, което зарадва целия земеделски сектор и всички притежатели на този нефинансов инструмент.
Още през 2011 г. започна създаването на регистър, за да се разбере точния размер на пустеещите държавни земи. По данни на министерството общо 154 000 декара ниви ще бъдат търгувани и то на много по-висока от сегашната цена. По наблюдения на БФБ, от обявяването на търга насам цената на бон расте средно с 10% на ден и това се превърна в най-търгувания инструмент на борсата.
Секторът очаква в наддаването за парцелите да участват много фермери, инвеститори и граждани, които са получили поименни компенсационни бонове през годините, което ще доведе до рекордно високи цени за пустеещите държавни ниви. Според Борислав Петков, директор на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), в момента пазарът на земеделска земя е в своя пик и стартирането на търг от страна на Министерството точно сега е много разумен ход. Така реално всички собственици на бонове, които сами по себе си към момента нямаха финансова стойност, мога да бъдат обезпечени за отнетите им преди 15 годни земи.
Оказва се, че раздвижването в сектора е много благоприятно, защото вече земите, от които до скоро всеки се чудеше как да се отърве, сега се оказаха разумна инвестиция в дългосрочен план. Средно годишно стойността им се повишава с 10 до 15%, а възвръщаемостта от тях става все по-голяма. През 2000 година 1 декар се е продавал за около 120 – 150 лв. С този ръст сега цените са тройно по-високи и според данни на БАСЗЗ в момента струва около 370 – 400 лв. По данни на същата асоциация, сделките с ниви растат главоломно през последните години, като за 2011 г. има сключени 128 000 договора за общо 1,35 млн. декара. Очакванията в сектора са пазарът на земи до края на 2012 и началото на следващата година да се развива с още по-бързи темпове.
Представителите на браншови организации коментират, че тези хиляди декара са неатрактивни и пустеещи и не представляват интерес за инвеститорите. Освен с търг тези бонове няма как да бъдат продадени. Ако не стартира търгът и тези земеделски земи останат така, секторът ще загуби над 30 милиона лева европейските субсидии за насърчаване на фермерите по програмата за 2014-2020 г. Ако обаче нещата се случат, ще има много сериозно раздвижване на инвестициите в сектора, Това разбира се в крайна сметка ще рефлектира върху „обикновените хора“ или иначе казано, земеделците.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/24