08/30/12 14:53
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Намалява броят на българите, които искат да работят в чужбина
Увеличават се българите, които категорично заявяват, че не биха отишли на работа в чужбина. Това стана ясно в четвъртък, след като от КТ „Подкрепа“ представиха проекта „Подкрепа за достоен труд“, в рамките на който са анализирали нагласите на над 1200 работници и служители за работа в страните от ЕС. Синдикалистите са направили две анкети – през 2011 и 2012 година и докато през миналата година 32,8% от анкетираните отговарят, че не биха отишли да работят в чужбина, то през 2012 по този начин отговарят 36,69%.Тези, които искат да работят зад граница, посочват като основна причина за това ниската заплата, получавана в България. Близо половината от хората изтъкват и несигурността на работното им място. Увеличават се с 5% хората посочващи липсата на работа като причина за емиграция. През 2011 те са били близо 30%, а през 2012 година те са 35% от всички запитани.
Около 1,6 млн. българи са емигрирали в годините на прехода, заяви президентът на КТ „Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
Великобритания, Германия и Испания са едни от най-предпочитаните за емиграция страни от ЕС. 60% от хората са готови да работят в чужбина независимо за какъв период от време става дума. Официално въведените изисквания, ограничения и забрани в някои страни от ЕС продължават да са фактор, задържащ трудовата миграция. От друга страна много българи се притесняват, че могат да бъдат измамени от българска фирма, предлагаща работа в чужбина и за това предпочитат да не рискуват.
По отношение на срока, за който биха работили извън страната, 60 на сто заявяват, че са готови да останат в чужбина за какъвто и да е период, 35 на сто желаят непременно да се върнат в България. Факторите, задържащи трудовата емиграция, са въведените ограничения да достъп до пазара на труда в европейски страни. Все още в Белгия, Германия, отчасти Австрия, Малта, Люксембург има забрана за трудова заетост, каза Нонка Каменова от синдикалната организация.
От КТ "Подкрепа" са изследвали и нагласите на работодателите да наемат работници от ЕС. Реалността показва, че по-скоро става дума за единични случаи при назначаване на чужденци, като в някои от най-големите предприятия става дума за временно командировани експерти от страни в ЕС.
„Основните причини за емиграцията са икономически, но много хора напускат страната и защото чувстват липса на перспектива в България. Най-качествено образованите наши сънародници предпочитат да се реализират навън“, коментира президентът на КТ „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев.
Изследването отчита още, че добре образованите българи, които заминават за чужбина, успяват да се реализират добре, въпреки че има случаи, в които те работят на място, което е под нивото на компетенциите им. Българите, които заминават за нелегална работа, трудно успяват да се адаптират.
Прочети цялата новина
Публикувана на 08/30/12 14:53 http://www.klassa.bg/News/Read/article/211215_%D0%9D%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0+%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%8F%D1%82+%D0%BD%D0%B0+%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%2C+%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE+%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/30