(http://e-vestnik.bg/)
Румъния - 53 на сто си искат режима на Чаушеску
в. Вашингтон таймс
Продължаващата битка между премиера и президента в обстановка на западаща икономика накара много румънци да копнеят за завръщане на комунизма, защото мислят, че демократичните и пазарните реформи през последните две десетилетия са се провалили.
Те виждат в комунизма система, която гарантираше стабилност и сигурност, казва Лучиан Боя, автор на книгата “История и мит в румънското съзнание”. “Днес Румъния стана непредсказуема. Тези, които милеят повече за сигурността, отколкото за свободата, започват да гледат носталгично към миналото”, казва той.
Над 53% от румънците миналия месец заявиха пред социологическа агенция “Обществени дела”, че биха предпочели отново да живеят при режима на Николае Чаушеску. Диктаторът, който тероризира Румъния в продължение на 24 години, бе свален и екзекутиран заедно със съпругата си Елена на Коледа 1989 г.
Преди две години социологическа агенция установи, че 44% от румънците подкрепят връщане на комунистическия режим. Увеличаващото се разочарование от демокрацията и пазарния капитализъм последва след години на икономически и политически сътресения.
След свалянето на Чаушеску демократично правителство, водено от Йон Илиеску от Социалдемократическата партия, пое контрол през деветдесетте години. Но Илиеску опетни имиджа си на реформатор, след като наложи политика на твърдата ръка, като например да повика миньорите от страната да смачкат протестите на опозицията.
От 2000 г. до 2004 г. правителството на Адриан Нъстасе, социалистически ученик на Илиеску, въведе период на задушаваща политическата корупция. Нъстасе бе осъден на две години затвор това лято по обвинение в корупция.
Президентът Траян Бъсеску, избран през 2004 г. и също известен с авторитарния си маниер, едва не бе свален през 2007 г. и отново през юли тази година, след като премиерът Виктор Понта заграби властта, като отстрани двамата председатели на парламента, ограничи властта на съдебната система и отстрани президента.
Бъсеску оцеля на референдума по отстраняването му на 29 юли, заради усукан избирателен закон, който изискваше абсолютно мнозинство от всички имащи право на глас да се обявят за отстраняването на президента. Макар че 87,5% от румънците, които гласуваха на референдума, поискаха Бъсеску да бъде отстранен, процентът на гласувалите не достигна прага, който бе необходим за свалянето му от власт.
В четирите десетилетия преди революцията през 1989 г., която свали Чаушеску, комунистическият режим гарантираше на гражданите работа и дом. Но централно планираната икономика със своите индустриални предприятия, предназначени за износ в Източния блок и нейните колективизирани ферми, разпръснати из цялата страна, бяха в противоречие с икономическата логика. Много от тях бяха създадени, за да наемат на работа възможно повече хора, а не да създават продукти, които да са конкурентоспособни.
След като капитализмът бе въведен в края на 1989 г., индустриалните гиганти от ерата на Чаушеску бързо рухнаха, оставяйки повече от 1 млн. души без работа. След като леко се възстанови, Румъния имаше няколко години на устойчив растеж в първите години след 2000 г., преди икономиката да рухне през 2009 г. Страната получи значителен заем от МВФ, който в замяна наложи строги мерки за икономии, включващи намаляване на заплатите в обществения сектор с 25% и данъци върху пенсиите за пръв път.
Йоан Иваску, на 59 години, научен работник в сферата на информационните технологии в Букурещ, е един от онези, които помнят миналото. Той казва, че ситуацията днес е много по-лоша. Сега младите хора нямат идея какво ще стане с тях, след като завършат училище, казва той. “Ние никога не сме имали такива проблеми. Ние имахме перспектива за бъдещето. Знаехме от първата година какво ще правим”, спомня си той.
С падането на комунизма свободната пазарна икономика предложи възможности за създаване на богатство, но също разпространи култура на капиталистическа корупция. “Всички се опитаха да наваксат изгубеното време, да направят богатство за ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/09/03