09/26/12 21:21
(http://e-vestnik.bg/)

Чудото Индонезия става седма икономика в света

Ричард Добс, Фрейзър Томпсън, Арийф Бъдиман

Изригване на вулкан в Индонезия. Снимка: ЕПА/БТА

Този удивителен архипелаг е на път да се превърне в седмата икономика в света.

Когато повечето хора мислят за Индонезия днес, те се сещат за плажовете, храмовете или прословутите със своята пренаселеност градове. Тази страна с население 240 милиона души обаче има много по-модерна, диверсифицирана и динамична икономика, отколкото мнозина чуждестранни инвеститори и компании допускат. За да извлекат полза от огромния потенциал на Индонезия, те ще трябва да променят начина, по който мислят за най-многолюдната мюсюлманска държава в света. Развенчаването на тези пет мита е добро начало.

“Индонезийската икономика е нестабилна.”

Едва ли. Далеч от това да бъде определена като нестабилна, индонезийската икономика расте устойчиво през последните 10 години с впечатляващи темпове от 4 до 6 % и показва по-голямо постоянство от тези на Бразилия, Русия, Индия, Китай или която и да било развита държава. Държавният дълг на Индонезия намаля със 70 % само за едно десетилетие и сега е на по-ниско равнище от тези на 85 % от развитите икономики. Инфлацията, която надхвърляше 20 % преди 10 години, в момента е 8 %. Управлението на индонезийската икономика като цяло също показва забележително подобрение. Световният икономически форум постави през тази година Индонезия на 25-о място по макроикономическа стабилност от общо 139 страни - огромен напредък в сравнение с 89-о място през 2007 година. За сравнение Бразилия е на 62-о място, а Индия - на 99-о.

“Извън Джакарта не се случва почти нищо”

Това вече не е така. На обширната столица на Индонезия се пада дял от една четвърт от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Доминацията на Джакарта обаче отслабва. Много градове от “средна категория” като Бандунг и Медан растат по-бързо от столицата и ще стават все по-важни “горещи точки” за инвеститорите и компаниите, които търсят възможности. Урбанизацията набира скорост и се превръща във все по-важен стимул за икономическия растеж в Индонезия. До 2030 г. над 70 % от населението на страната вероятно ще живее в градовете, при малко повече от половината сега. Градовете с между два и пет милиона жители растат най-бързо и на тях през 2030 г. може да се падат 27 % от БВП. Към тази година около 90 % от най-бързо растящите градове ще бъдат извън остров Ява, където се намира Джакарта.

“Индонезия е нищо без своите природни ресурси.”

Не и ако се вгледате внимателно. Няма съмнение, че Индонезия е необикновено богата на природни ресурси. Тя е най-големият производител и износител на палмово масло в света, вторият най-голям износител на въглища и вторият най-голям производител на какао и калай. Според правителството страната притежава съответно четвъртите и седмите по големина залежи на никел и боксит в света. Индонезия има най-големите геотермални ресурси на планетата. И, да, тя има големи находища на суров петрол и природен газ. На мините, петрола и газа обаче се пада дял от едва 11 % от номиналния БВП - колкото и в Русия. В действителност Индонезия е нетен вносител на петрол от 2004 година. Може да се окаже огромна изненада за много наблюдатели, че половината от националния БВП се пада на услугите, търговията на дребно и телекомуникациите. Индонезия вече е на четвърто място в света по използване на Facebook - обещаваща основа за развитието на търговията в интернет.

“Индонезия е типичен азиатски тигър.”

Грешка. Износът не е двигател на индонезийската икономика - нещо, което е характерна черта на повечето азиатски тигри. На експорта се пада дял само от 35 % от БВП, а като изключим суровините - едва от 16 %. Както показва доминацията на сектора на услугите, движещата сила на националната икономика е ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване