09/27/12 16:42
(http://www.klassa.bg/)

МВР не иска да „пусне“ школите за възстановяване на точки

МВР не приема  предложението на кабинета  школите за шофьорски курсове да могат и да възстановяват точки, съобщиха пред klassa.bg от  автоинструктурския бранш.  От там се оплакаха, че в момента силовото ведомство напълно непрозрачно издава регистрациите на школите за възстановяване на точки. Липсва и публичен регистър на фирмите, които получават лицензите. Отделно на всеки две години школите трябвало да си възстановяват регистрацията, което допълнително затруднява работата им.  Пред klassa.bg Бойко Рановски – експерт от Пътна полиция, потвърди, че МВР наистина настоява лицензите за фирмите, възстановяващи контролни точки, да останат към вътрешното министерство, тъй като двата вида обучение – за шофьорски курсове и за възстановяване на точки, имали различен предмет. Министърът на вътрешните работи  Цветан Цветанов е изпратил становище до МС, където в момента се обсъждат мерки за намаляване на административната и регулаторна тежест на бизнеса. Очакванията са тези мерки да бъдат гласувани от кабинета 3 октомври.
Според автоинструктори причината за битката на МВР да продължи да държи контрола върху школите за възстановяване на точки е,  че голяма част са сериозен бизнес на бивши полицаи. Желаещите да си възстановят точките биват насочвани от служители на КАТ към школите на бившите им колеги, които се ползвали с привилегията да не се редят на опашки и техните документи били придвижвани доста по-бързо.
Предложението за премахване на специалния режим на МВР, по който се регистрират школите за  възстановяване на точки, е на Съвета по административна реформа към МС и е част от плана за облекчаване на административната тежест, показа проверка на klassa.bg в сайта на strategy.bg. От Съвета смятат, че е абсурдно правилата за регистрация и изискванията към кандидатите за откриване на такива школи да не са публични, както е в момента. Както и, че не е логично лицензи да се издават на всеки две години, както е решило МВР в наредба от 2003 година. Според експертите такъв кратък срок на лицензи у нас няма, защото това в конкретния случай означава, че  тъкмо някоя школа се е регистрирала и вече трябва да кандидатства отново за подновяване на лиценза по правила, които не са публични.
В момента е каша, оплакаха се пред наш репортер от Асоциацията за квалификация на автомобилистите у нас.  „Не само възстановяването на контролни точки, но и шофьорските изпити и издаването на книжки трябва да бъдат извън системата на МВР“, коментира  Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. По думите му системата в КАТ е организирана възможно най-сложно. За възстановяване на точки се налага да се чака един ден само за да се остави списък, а втори ден да се оформи и получи протокола. Според Георгиев от Асоциацията са предложили поне списъците да се изпращат по електронен път, но име било отказано.
На същото мнение е Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка. Според него преместването на процедурата по възстановяване на точки от МВР към ИА „Автомобилна администрация“ ще е правилен ход и ще облекчи школите и курсистите.
Много от изискванията по обучението в момента са трудно достъпни, признаха от МВР. Учебната документация се издава от министерството, но не може да се намери в интернет, или на друго място. Обучаващите фирми трябвало да се обърнат към Пътна полиция и да чакат да им изпратят текущите указания за обучение, които трябва да съблюдават, признаха от силовото ведомство. .



Бойко Рановски, експерт от Пътна полиция: Ние трябва да определяме правилата

МВР възстановява точките, затова и то трябва да определя правилата за лицензите по тази линия. В случая с възстановяването на точки ставало въпрос за опасни шофьори, които следвало да променят поведението си на пътя. Това трябва да е така, защото в тяхното обучение се набляга не на правилата за движение, а на причините, водещи най-често до катастрофи. „Ние водим целия отчет на всички водачи, възстановяваме след това и контролните точки. Тогава би следвало МВР да определя условията, на които трябва да отговарят фирмите, обучаващи тези водачи. Допреди десет години лицензионният режим в тази дейност беше към Министерството на транспорта, но тогава прецениха, че това е нецелесъобразно и затова е прехвърлено на МВР.
Предвиждаме облекчаване на правилата. Например, според настоящата наредба, за лицензите се кандидатства централизирано в Главна дирекция „Национална полиция“ в София. Плановете на МВР  е това да се промени и фирмите вече ще подават молби по места – в 28-те области на страната. Разрешението обаче отново ще идва централизирано – от столицата.
Друга важна промяна е че лицензите вече се предвижда да важат не за две години, както е сега, а за пет години. Друго облекчение ще има в документацията на фирмите – кандидати за лицензи. Ще отпадне изискването за представяне на БУЛСТАТ и на справка за актуалното състояние на фирмите. Това се налага, тъй като по закон, с представяне на Единен идентификационен код (ЕИК) на съответното дружество, администрацията вече е длъжна сама да търси останалата информация по служебен път.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване