(http://www.klassa.bg/)
Поза ли е британският евроскептицизъм?
Антиевропейската реторика на британското правителство се засилва. Може ли това да застраши оставането на страната в Европейския съюз, се питат мнозина от наблюдателите.
Под натиска на десните течения в своята партия британският премиер Дейвид Камерън бе принуден да признае, че не изключва възможността за референдум, на който британците да изразят отношението си към ЕС. Британските евроскептици виждат в допитването прекрасен шанс да си върнат преотстъпените на Брюксел правомощия. А паралелно да се отърват и от бъдещите финансови задължения в общността, които биха произтекли от дълговата криза. На конгреса на Консервативната партия миналата седмица Камерън заплаши, че Лондон може да блокира преговорите за бюджета на ЕС, ако останалите страни-членки не започнат да харчат според въможностите си.
Камерън угажда на съпартийците си
"Лондон създава впечатлението, че иска да се държи настрана от случващото се в еврозоната, и говори за европейска интеграция само ако тя не се отнася за британците. Това може да породи раздразнение в Париж", казва пред Дойче веле френският политолог Вивиен Пертусо. Марко Инцерти от Центъра за европейски политически изследвания от своя страна изтъква, че изявленията на Камерън не могат да изненадат никого в Брюксел, тъй като не са от вчера. "Много хора вече не си правят никакви илюзии относно отношенията между Брюксел и Лондон", казва Инцерти.
Британският европейски депутат Джеймс Елс смята, че поведението на премиера Камерън трябва да се разглежда в контекста на конгреса на неговата Консервативна партия. "Много от делегатите са на антиевропейски позиции. От тази гледна точка с твърдия си тон Камерън се стреми да им угоди, нищо повече", убеден е Елс. Наблюдателите обаче предупреждават, че с това си поведение британците рискуват да се самоелиминират от процесите в ЕС и дебатите за бъдещето на общността.
На недомлъвките трябва да се сложи край
"Крайно време е Великобритания да реши какво ще прави - дали ще остане в ЕС с всички произтичащи от това права и задължения, или ще предпочете да напусне общността, в което няма нищо лошо. Лондон обаче трябва да каже това ясно", препоръчва Марко Инцерти.
Британската позиция ще бъде поставена на изпитание още през тази седмица на срещата на европейските лидери, които ще обсъждат финансовия съюз. Миналия декември Дейвид Камерън бе заявил, че ще използва британското вето, за да спаси страната от участие в европейския фискален пакт. С това си изявление тогава британският премиер свари европейците неподготвени и успя да ги изненада. Въпреки това те намериха сили да създадат планирания финансов механизъм и без съгласието на Лондон.
Автор: Й. Импай, Е. Лилов; Редактор: Б. Михайлова
DW.DE
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/16