10/22/12 13:28
(http://www.klassa.bg/)

"Газпром" може да срещне трудности заради "шистовата революция" в САЩ

 В министерството на икономическото развитие на Русия очакват, че към 2016 година заради "шистовата революция" в САЩ "Газпром" може да срещне трудности при пласирането на синьото си гориво в Европа и отбелязват, че на вътрешния пазар все по-често компании, които са независими от държавата, му стават конкуренти. Според вестник "Геополитика" именно поради тази причина икономическото министерство съветва концерна да повиши ефективността на инвестициите и да съгласува тарифите си с профилните министерства.

Доколко всичко това е сериозно за "Газпром"? Негови представители не веднъж са заявявали, че САЩ едва ли ще успеят да започнат да изнасят шистов газ в Европа. От друга страна неотдавна бе съобщено, че "Газпром", френската група Total и норвежката Statoil са решили да спрат разработването на огромното Щокманско находище в Баренцово море поради липса на данъчни облекчения в Русия и разногласия по производството на природен газ за транспортиране по тръба и втечнен природен газ (ВПГ). При това беше планирано щокманският газ да бъде изнасян за САЩ, които обаче вече нямат нужда от него.

Положението на "Газпром" обаче не може да се определи като безнадеждно. Преди време с пълна мощност (55 млрд. кубични метра газ годишно) заработи "Северен поток". Това е значително постижение в стремежа на Русия да направи Германия (Европа) още по-зависима от руския газ. Освен това предстои съвсем скоро да започне строителството на "Южен поток", а това са още 63 млрд. кубични метра газ годишно. Така Европа ще бъде "обкръжена газово", а на проекта "Набуко" може да се сложи кръст и значението на Украйна като транзитна страна ще бъде сведено до минимум.

От друга страна ЕС се старае да диверсифицира енергоснабдяването си, за да бъде по-малко зависим от руския газ. Затова "Газпром" трябва да търси други големи потребители.

Първи в този списък е Китай, който е ненаситен на енергоносители. Главният елемент в преговорите с Пекин е цената. Както отбеляза посланикът на Русия в Китай: "Ние сме готови да доставяме на Изтока, включително на Китай, не по-евтино, при не по-лоши условия, отколкото на Западна Европа". Пекин пък се опитва да оказва натиск върху "Газпром", пак с помощта на този шистов газ, чиито запаси в Китай били огромни. Само че на Поднебесната империя съвсем скоро ще й трябва повече газ, а засега в страната не може да се организира добивът на шистов газ. Поради това Сергей Разов (руският посланик в Китай - бел. прев.) е абсолютно уверен, че споразумение ще има.

Газпром гледа освен това и на Индия като на перспективен партньор. През май 2012 година заместник-председателят на Газпром експорт Александър Медведев заяви, че компанията GazpromGlobalLNG вече е изпратила за Индия шест танкера с ВПГ.

Накратко, в средносрочна перспектива руският газов гигант вероятно ще се сблъска с по-остра конкуренция на световните пазари, но това по никакъв начин няма да го доведе до фалит. При все това "Газпром" трябва да побърза със строителството на "Южен поток", с подписването на договорите с Китай и увеличаването на обемите на произвеждания ВПГ, както и със създаването на основа за борба с "шистовата революция". Още повече, че отношенията на концерна с Евросъюза напоследък се усложниха.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване