(http://e-vestnik.bg/)
Азиатските тигри на национализма
Проджект синдикат
Един от многото доводи, които бившият сръбски президент Слободан Милошевич изтъкваше пред събеседниците си, беше, че той никога не бил насърчавал национализма сред народа си. В действителност публичните му изявления и речи в онези бурни времена бяха внимателно подготвяни, за да се избегнат всякакви открити националистически призиви.
Но не “текстът”, който използваше, беше толкова важен, колкото “музиката”. С умелия начин, по който си служеше с кодови думи и езика на тялото, за да насърчава у сърбите чувството, че са жертви, Милошевич беше един от най-големите демагози на национализма, какъвто Европа не беше виждала от много отдавна.
Днес Източна Азия - особено Китай - е залята от вълна на национализъм. Проявленията на този отколешен бич са все същите, изтъкващи национални наративи въз основа на летописи за понесени жертви. В случая с Китай наративът се върти около “века на срама”, когато той бил твърде слаб, за да се защити от посегателствата срещу суверенитета му, и върху идеала, че никога вече не трябва да бъде покоряван.
Сред японските националистически групи историческите препратки са свързани с чувството на неудовлетвореност от версията на съюзниците за историята през войната; близо 70 години по-късно и след милиарди долари репарации и изливане на помощи за чужбина Япония би искала да продължи напред. “Стига сме се извинявали”, казва лидерът на Либерално-демократическата партия Шиндзо Абе.
Дали този изблик на национализъм ще свърши скоро зависи от готовността на правителствата в региона - не само на китайското - да излязат пред обществата си и да ги призоват да престанат и да се сдържат. Тези правителства трябва да водят по-честен диалог с гражданите си.
Макар и наративите, подклаждащи национализма, често да се оформят от някакво историческо разочарование, е видно действието на по-дълбоки и по-мощни сили. Един от най-големите проблеми на Япония в последните години е нарастващото разочарование от политическата класа и неспособността й да формира визия за бъдещето на страната. Много от младите японци са се отчуждили от политиката в страната си. Макар и това изобщо да не е само японски феномен, ограничеността на политическия елит изостри този проблем повече откъдето и да било другаде.
Япония бързо се превръща в една от най-застарелите страни в света. Вече преминала пика в броя на населението си, с продължаващата липса на значителна имиграция, тя ще започне все повече да се плъзга надолу по демографската крива, превръщайки се в далеч по-малка от днес страна. А Китай е най-големият източник на тревога за Япония, защото исторически погледнато, рядко е имало времена, в които и двете страни едновременно да са били силни. Затова според йерархичното схващане за мощ, което битува в Източна Азия, ако Китай е горе, значи Япония със сигурност е долу.
Но в културно отношение Япония си остава едно от най-сложните общества в света. И както британците направиха прехода от “Rule Britannia”(патриотична песен, б. прев.) към “Cool Britannia”(времето на поп културата, също по името на популярна песен, б. прев.), Япония също може да започне вътрешен процес, за да определи по-добре културната си идентичност като изпълнена с живот модерна култура в контекста на глобализацията. Японската култура е популярна в целия свят и тя дава много повече поводи за гордост от безцелния и непродуктивен спор за понесени жертви и за скалисти острови.
Проблемът в Китай е по-сериозен. Пекин върви към поредния преход в ръководството, правейки това относително спокойно, сравнено с други сили, където изборите понякога придобиват измеренията на политическа война. Политическите съперничества в Поднебесната империя не се разиграват в предавани по телевизията национални дебати, а в сянка, карайки обществото да се пита какво предстои да се случи в държавното ръководство.
Със забавянето на китайската икономика обществото се раздвижва, а доверието в неизбраните ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/28