(http://e-vestnik.bg/)
Израел - защо медийни звезди нахлуват в политиката
Асошиейтед прес
Те прекарват журналистическите си кариери като анализират, отразяват и въртят на шиш политиците в Израел. В последно време обаче изненадващо много журналисти се натискат да минат в техните редици. Четирима известни израелски телевизионни водещи и новинари напускат работата си и се кандидатират за парламента на предстоящите избори, което е признак за засилващото се влияние на медийните личности за един електорат, който дълго време избираше пенсионирани военни генерали.
Увеличаващата се тенденция журналисти да стават политици е отражение отчасти на желанието за млада кръв на политическата сцена, дълго доминирана от едни и същи лица. Честите обвинения в корупция срещу хора от властта в последните години само засилват симпатиите към онези, които не идват от редиците на утвърдените израелски политици.
Медийните звезди, гледани по вечерните телевизионни предавания или четени ежедневно по вестниците, имат предимството да са едновременно нови и познати. За пръв път две важни политически партии ще се включат в изборната надпревара, ръководени от популярни от телевизионния екран новинарски знаменитости. Изборите са насрочени за 22 януари.
Яир Лапид, известен телевизионен водещ на коментарна рубрика, излъчвана в праймтайма всеки уикенд по Канал 2, напусна работата си тази година и създаде своя политическа партия - “Йеш Атид”/”Има бъдеще”/.
А начело на левоцентристката Партия на труда застана бившият телевизионен и радио коментатор Шели Яхимович, който преди няколко години също премина от медиите към политиката и миналата година бе избран за лидер на партията.
Все повече журналисти следват примера им. Тази седмица друг популярен коментатор, Офер Шелах, обяви, че се присъединява към партията на Яир Лапид, а други две медийни фигури съобщиха, че ще се кандидатират за място в парламента от листата на Партията на труда.
Проучвания на общественото мнение предвиждат, че Партията на труда и “Йеш Атид” (и двете смятани за предпочитани от гласоподавателите с центристки убеждения от средната класа) ще постигнат силни резултати на изборите, макар и нареждайки се след водещия десен тандем на министър-председателя Бенямин Нетаняху и външния министър Авигдор Либерман.
Според действащата в Израел пропорционална избирателна система броят на гласовете, които дадена партия получава на изборите, определя броя на местата, с които тя ще разполага в 120-членния парламент.
Новодошлите се присъединяват към групата на единадесетте бивши медийни фигури в сегашния парламент, които са част от партии, обхващащи широк политически спектър: от либералната “Мерец” и центристката “Кадима” до ултранционалистическата “Израел Бейтену” и управляващата партия на Нетаняху, “Ликуд”.
Прави впечатление, че броят на бившите журналисти в настоящия парламент е равен на броя на бившите топ служители в сферата на сигурността, а това е знак, че медиите започват сериозно да конкурират един традиционен източник на политическия елит в Израел.
Исторически погледнато, израелците, принудени често да водят войни, винаги са предпочитали бивши военни командири да застанат начело на страната и до голяма степен тази настройка все още съществува. Но медийните личности все повече започват да пробиват през здравата хватка на генералите върху политическото водачество, отчасти защото са по-известни дори от тях.
“Знаят ги във всеки дом. Хората ги харесват”, заяви израелският медиен експерт Йорам Пери. “Общественото признание стана много важно.”
Бившите жуналисти твърдят, че са предпочели политиката по същата причина, поради която са станали част от медийния свят: желанието да въздействат на обществото.
“През целият си живот на зрял човек съм била активистка и феминистка заедно с работата ми на журнали … Работех, за да поправя неправдите”, написа във Фейсбук страницата си коментаторът за вестник “Аарец” Мерав Мишели, която се надява да стане депутат от Партията на труда. “Сега искам да направя същото в политическото пространство, където се взимат решения и се разпределят бюджетите.”
“Искам да повлияя”, казва Нашман Шаи, бивш главен редактор на Военното радио и телевизионен директор, който бе законодател от партията “Кадима”. “Можеш да повлияеш само ако си на място, където се взимат решения.” ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/12