(http://e-vestnik.bg/)
Реформатор ли е Ли Къцян, новият премиер на Китай?
в. Файненшъл таймс
Ли Къцян, следващият премиер на Китай, е единственият висш представител на китайското ръководство, който е участвал в избори на състезателни начала.
През 1980 г. той печели вота при избор на председател на студентския съвет в университета в Пекин, където по онова време са на мода либералните политически идеи. Скоро ще стане ясно дали този ранен флирт с демокрацията е оказал някакво трайно влияние върху него.
На Конгреса на Китайската комунистическа партия, на който бяха определени новите лидери, Ли зае второто място в йерархията и догодина през март той ще наследи Вън Цзябао на премиерския пост.
Надеждите, че той може да е лидер с реформаторско мислене се градят на студентските му години. Тогава той не само подкрепя провеждането на открити и честни избори, но и учи английски език и право, следвайки при професор, преподаващ конституционна демокрация.
Явно Ли не е забравил уроците по английски, защото от всички висши китайски лидери той говори най-добър английски - на добро работно ниво, макар и не свободно. Изглежда обаче, че по пътя си върховете на китайската политика той е изгубил голяма част от младежкия си идеализъм.
Неговият бивш състудент Ван Цзюнтао, който сега е демократичен активист в изгнание, пише за срещата си с Ли, станала близо десетилетие след дипломирането им: “Усетих, че силата на независимия му характер е намаляла и че е натрупал житейска умора.”
Най-често разказваният епизод от кариерата на бъдещия премиер е начинът, по който той се е справил със СПИН скандала в бедната централна провинция Хънан, където е бил губернатор в края на 90-те години на миналия век.
Тогава на селяните е платено да дарят кръв, която - в повечето случаи - е била събирана в общ контейнер и след извличането на плазма от нея, е била използвана за преливане. Десетки хиляди фермери са заразени в резултат от попадането и на ХИВ-позитивна кръв в общия контейнер.
Когато обаче се съобщава за случая, Ли оказва натиск върху медиите и активистите и правителството признава за проблема чак след пет години.
Ли е критикуван от високите етажи на властта, че е проявил нерешителност - критики за управленските му умения, които може да се чуят и днес. Но по онова време той има два коза, които го предпазват, а по-късно и му разчистват пътя нагоре.
Първо, той има силен политически покровител в лицето на президента Ху Цзинтао. Ли привлича вниманието на Ху, когато е в Комунистическия съюз на китайската младеж, който подготвя сред юношите и младите хора кадри, които цял живот да работят за партията. Ху е бил начело на съюза в средата на 80-те години, а Ли заема същия пост в началото на 90-те години.
Хората, минали през комсомола, образуват своеобразна политическа фракция и Ху започва да агитира протежето му да стане следващия президент. Но накрая той бе принуден да се примири с премиерския пост, след като друга фракция - тази на “принцовете”, наследниците на водачите на китайската революция - успя да поставят един от своите хора - Си Цзинпин, на президентското място.
Второто предимство на Ли е, че мнозина го смятат за човек, който добре може да ръководи икономиката - важно качество, като се има предвид, че именно икономиката е ключовата отговорност на премиера.
“Като цяло Ли направи впечатление на “добър партиен бюрократ”, казва китайски източник на американски дипломати, цитиран в Уикилийкс, след номинирането на Ли през 2007 г. за министър-председателския пост.
След като става магистър по право, Ли се сдобива и с докторска степен по икономика в университета в Пекин, където негов научен ръководител е Ли Ининг, иноватор в пазарните реформи.
През последните 5 години Ли изпълняваше длъжността на вицепредседател на “малка ръководна група за финанси и икономика” към Централния комитет - пост, който го направи втория по важност човек при вземането на ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/16