(http://www.klassa.bg/)
Александър Каракачанов: „Държавата е загубила не по-малко от 6 млрд. лева от неравностойните замени на земи и гори”
Информация за неравностойните замени на земи и гори
Основната част на аферата с неравностойните замени на държавни земи и гори с частни такива е през периода 2003 -2009. Това са земи и гори покрай черноморското крайбрежие, големите планински курорти и защитени територии, които са особено ценни и имат висока пазарна стойност. Територии, които бяха практически подарени на частни лица.
Според проучване на проучвания на екологични организации 80 % от териториите с високо ландшафтно и биологично разнообразие по българското черноморско крайбрежие са сменили собствеността от държавна в частна. Това са над 70 хиляди декара земи и гори, като държавата е загубила не по-малко от 6 (шест) милиарда лева (разлика между пазарните цени на придобитите и заменени имоти). Държавата е подарила огромни крайбрежни територии с уникален ландшафт на близки до властта лица, като са оформени десетки нови феодални имения, някои от които с дължина повече от 7 км.
Някои от привилигированите фирми, получатели на земи, получили подарък от държавата на стойности от млн. евро. Почти всички изброени по-долу замени са в зони по Натура 2000:
1. „Ол сийз пропърти” е получила над 1150 дка около Балчик;
2. „Мирта Инженеринг” - над 1344 дка в Старо Оряхово;
3. „Бета Форест”, която е на едни и същи собственици с предходната „Мирта” - още над 1264 дка пак в Старо Оряхово. Като собственици на 2708 дка от землището на селото се водят Веселин Йорданов Йорданов и Ирена Йорданова;
4. „Литекс Комерс” - 560 дка на брега на Черно море в района на Каварна и над 1000 дка в Пампорово и Несебър;
5. „Мадара Бяла Норд” е получила над 700 дка в Старо Оряхово;
6. „Соутрайдинг”, собственост на регистрираната на Виржинските острови „Барзак” на Николай Трифонов - над 680 дка в Балчик;
7. „Лийдър” ООД - над 610 дка в Балчик;
8. „СТЦ-Перелик” АД - 2400 дка държавни и 8000 дка общински земи в района на Широка лъка и Смолян;
9. „Грейд 2004” и „Ел Ем импекс” на Христо Ковачки - над 2200 дка в Боровец;
10. „Пирин голф холидейз” - 518 дка в Разлог;
11. „Уинтър спорт” - към 437 дка в Пампорово.
Особено внимание трябва да се отдели на замените станали в т.нар. територии Камчийски пясъци и Карадере, комплекс разположен между устието на р. Камчия и гр. Бяла. Тази 20-километрова уникална крайбрежна ивица с пясъчни местообитания и широколистни гори е изцяло приватизирана, в т.ч. и нейното ядро, което до скоро беше защитена територия, но с помощта на правителството беше отписана от регистъра. Там се намират и най-големите замени, осъществени от „Рийвс Интернешънъл” (близък до Райфайзенбанк), фирмите „Бета форест” и „Мирта Инженеринг”, които вероятно са на един и същи собственик, както и международния холдинг „Мадара” съдружник, в който е братът на настоящия премиер. Общо тази група фирми ще урбанизира 7000 дка територии в най-запазените по черноморското крайбрежие зони по Натура 2000 - престъпление от европейско значение. Разликата в цените на заменените земи в тази зона с тези във вътрешността, според изследвания на екологични организации, достига 2800 пъти.
Направено от Зелената партия
Зелената партия е атакувала пред редица национални и международни институции извършените сделки със замени на гори и земи. По-долу можете да се запознаете с част от тях.
Жалба до ВАС срещу наредбата за земите
Жалба до прокуратура- замени гори и земи
Петиция до Европейския парламент
Писмо до ГД ’’Конкуренция” на Европейската комисия
Внесен в Народното събрание „законопроект ЗА ОТМЯНА НА СДЕЛКИТЕ С ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ИМОТИ СКЛЮЧЕНИ В ПРОТИВОРЕЧИЕ С ИНТЕРЕСИТЕ НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩЕСТВОТО”
Зелената партия е единствената българска партия, която внесе петиция в Европейския парламент срещу грабителските замени на държавни земи и гори по българското Черноморие (Петиция № 1675/2008, внесена от Александър Каракачанов, с българско гражданство, от името на българската „Зелена партия/ Българските зелени“, относно замяната на земи и корупцията в България). Петицията бе разгледана от Комисията по петициите на Европейския парламент на 30 април 2009 г.. Същата взе решение, Председателят на комисията да изпрати писмо до Ставрос Димас, член на ЕК, отговарящ за околната среда, в което ще изрази дълбоката загриженост относно положението, описано от вносителите на петиции и ще отправи искане за незабавна намеса. Още тогава Зелената партия предупреди, че ако не се вземат мерки, последствията за България могат да бъдат много тежки, но нито управляващите, нито медиите обърнаха внимание.
Също така, Зелената партия внесе до Върховния административен съд на РБ, Жалба с искане за отменяне на текстове от Наредбата на МС, въз основа на която са правени замените (чл. 20, ал. 2 и 5 и чл. 21, ал. 2 от Наредбата на МС за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд). Върховният съд, с определение № 1212 от 28.01.2009 г., отхвърли жалбата на Зелената партия.
3АКОН ЗА ОТМЯНА НА СДЕЛКИТЕ
На 1 юли 2010 г Зелената партия чрез Национална гражданска инициатива внесе предложение до Народното събрание за „Закон за връщане на заграбените чрез замени гори и земи”. Предложението е подкрепено от над 2200 граждани. Съгласно ЗАКОНА ЗА ПРЯКО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ И МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ (ЗПУГДВМС), предложението трябва да бъде разгледано от Народното събрание в пленарна зала в срок от 3 месеца.
Законът за връщане на заграбените чрез замени гори и земи не въвежда национализация, а взаимна реституция. Държавата си връща имотите, като съответно частното лице си получава земите и горите, които е притежавал преди замяната или парични средства, срещу които е придобил държавните имоти.
Също така, предлаганият закон открива възможност да бъдат атакувани, но вече по съдебен път, и други сделки с държавни и общински имоти, за които има данни, че са в ущърб на обществените интереси. Както е известно, изпълнителната власт често изпитва затруднения от обективен и субективен характер при изпълнението на задължението си да пази държавното имущество. Към това трябва да се има предвид, че на прокуратурата практически е забранено да се меси в сделките на държавата с частни лица, а пък гражданските организации въобще не биват допускани да са страни по дела за разпореждане с държавно и общинско имущество, най-често въз основа на „липсата на правен” интерес. Предлаганият закон разкъсва този порочен кръг, който е предпоставка за дългогодишна корупция, като допуска страна по дела за разваляне на сделки с държавни и общински имоти да бъдат гражданските организации (юридическите лица с нестопанска цел).
Повече информация за Инициативния комитет и предложението до Народното събрание можете да получите на:
www.referendum.in
www.greenparty.bg
Проект
ЗАКОН
ЗА ОТМЯНА НА СДЕЛКИТЕ С ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ИМОТИ СКЛЮЧЕНИ В ПРОТИВОРЕЧИЕ С ИНТЕРЕСИТЕ НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩЕСТВОТО
чл.1. Този закон има за цел да защити интересите на държавата и обществото, в случаите на разпореждане с държавни или общински имоти, при които те са очевидно нарушен.
чл.2. Сделките с държавни или общински имоти са в очевидно противоречие с интересите на държавата и обществото, когато:
/1/ са извършени в границите на защитените зони по смисъла на чл.Ю.ал.6 на Закона за биологичното разнообразие; на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии; зони “А”и “Б” съгласно Глава трета от Закона за устройство на черноморското крайбрежие; в землищата на сточния град и областните центрове, като и в землищата в които попадат селищни образувания от национално значение, съгласно чл.23 от ЗАТУРБ;
/2/ представляват продажба, замяна с имоти собственост на физически или юридически лица или апортиране в капитала на търговски дружества
/3/ обект на сделките са имоти собственост на държавата или общините, които са земеделски земи по смисъла на ЗСПЗЗ или земи и гори от горския фонд по смисъла на ЗГ.
чл. 3./1/Обявяват се за нищожни сделките с държавни или общински имоти по-големи от 5 декара, посочени в предходния член, сключени десет години преди влизане в сила на този закон.
/2/ Нищожни са и се обявяват за такива и всички разпореждания с държавни или общински имоти, при които е нарушено изискване за извършването му предвидено в закон или в подзаконов акт за приложението му.
/3/ Нищожността на конкретните сделки се обявява със заповед на областния управител.
/4/ Държавните или общински органи, които са страна по тези сделки, в едномесечен срок от влизане на закона в сила, дават сведения на областния управител по местонахождението на прехвърления държавен или общински имот.
/5/. Със заповедта по ал.2 се разпорежда съставяне на акт за държавна собственост и изземване на имота по реда на чл.80 от ЗДС.
/6/ На юридическите и физическите лица чиито сделки са обявени за нищожни се възстановяват доказуемите разходите направени от тях за оценка на имотите, изплатените държавни и общински такси, нотариалните такси и дължимите лихви по тези разходи до датата по ал.2
чл.4. Унищожаеми са всички сделки с държавни и общински имоти, извън имотите попадащи в категориите посочени в чл.2, за които се установи, че са сключени при явно неизгодни условия.
чл.5. Сделките по предходния член са сключени при явно неизгодни условия когато:
/1/ действителната пазарна стойност на продадения държавен или общински имот е повече от два пъти по-висока от продажната стойност на имота по сделката.
/2/ когато действителната пазарна стойност на заменения държавен или общински имот надвишава два пъти съответната стойност на имота на физическото или юридическо лице, страна по замяната.
/3/ когато няма доказана необходимост за държавата или общината от имота на физическото или юридическото лице, който ще получат по сделката.
чл.6 Действителната пазарна стойност се определя към момента на сключване на сделката.
чл.7./1/ Искът за обявяване недействителността на сделките посочени в чл.4 се предявява пред съответния окръжен съд в едногодишен срок от влизане в сила на този закон.
/2/ На унищожаване подлежат всички сделки сключени пет години преди завеждането на иска.
/3/ Със завеждането на иска се постановява възбрана върху имотите прехвърлени от държавата и общините.
чл.8. Искът по чл.4 може да бъде предявен:
/1/ От държавния или общински орган, страна по сделката.
/2/ От областния управител по местонахождението на имота.
/3/ От юридически лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност, регистрирани в централния регистър на Министерството на правосъдието.
/4/ Тези юридически лица могат да встъпят в производството по делото заведено от органите по т.1 и т. 2 като трети лица помагачи. Органите по т.1 и т.2 също могат да встъпят в производството по делото заведено от юридическите лица с нестопанска цел.
/5/ Завеждането на исковете по предходните точки се освобождава от държавни такси.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/27