(http://www.klassa.bg/)
Частни съдебни изпълнители събират 1 млрд. лв. през 2012 г.
Частните съдебни изпълнители тази година по всяка вероятност ще съберат около 1 млрд. лв., а водените от тях дела могат да надхвърлят 200 000, което е рекорд за системата. Това съобщи Георги Дичев, председател на Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители, цитиран от БТА. Той уточни, че за изтеклите шест години, откакто работи частното съдебно изпълнение, са събрани общо 2,3 млрд. лв.
Според експерта обаче над 500 000 са висящите съдебни изпълнителни дела у нас, като по данни на браншовата организация изпълнителните дела ежегодно нарастват с около 20%. Заради икономическата криза е чувствително е нараснал дела на трудно събираемите дела. Във влошената икономическа среда и гражданите, и фирмите имат по-малко доходи и имущество и по-мъчително си погасяват задълженията, констатират от Камарата на частните съдебни изпълнители. Въпреки нарастване на броя на делата практически има намаление на ефективността, каза Дичев. По думите му, сроковете за приключването им растат, а „принос“ за забавянето им освен обективните причини имат и някои нормативни разпоредби.
Преди близо две години с промяна в Гражданския процесуален кодекс е въведено изискване кредиторите по делата да заплащат всяка информация за длъжника, изисквана от съдебния изпълнител от държавни и общински органи, обясни експертът. Практиката показва, че изтичат 1-2 месеца, докато съдебният изпълнител се снабди с необходимите документи за недвижим имот на длъжника, минавайки през задължителните служби. През този период длъжникът има достатъчно време и обикновено си прехвърля имота на близки, роднини или доверени лица, което напоследък е доста често срещана практика, смята Дичев.
Въвеждането на еднократна такса за недвижимите имоти би пресякло възможността длъжниците да ги прехвърлят под носа на своите кредитори, смятат съдебните изпълнители. Те предлагат да се въведе механизъм за еднократна държавна такса - кредиторите да плащат на бюджета, който от своя страна да разпределя сумата между органите, предоставящи различни справки.
От Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители се надяват и на по-бързо въвеждане на електронното правителство. Това би довело до по-голяма бързина, ефективност и снижаване на разходите. Още по-безнадеждна е ситуацията с налаганите запори на моторни превозни средства, където противоречие между ГПК и Закона за движение по пътищата блокира прилагането на мярката, посочи експертът. По данни на браншовата организация са запорирани няколко стотин хиляди МПС.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/11/28