12/09/12 19:56

Късен гол попари "Етихад" в дербито на Манчестър

Манчестър Юнайтед постигна драматичен успех с 3:2 над градския си съперник Манчестър Сити в голямото дерби на 16-ия кръг на английската Висша лига.

Сблъсъкът на "Етихад" предложи много емоции и драматични моменти, а "дяволите" стигнаха до крайния успех в добавеното време на срещата, когато Робин ван Перси от пряк-свободен удар попари трибуните. Два гола за Юнайтед реализира Уейн Рууни, докато за "гражданите" точни бяха Яя Туре и Пабло Сабалета.

Така Манчестър Юнайтед увеличи аванса си на върха на шест точки, разполагайки с актив от 39 пункта. Действащият шампион Манчестър Сити остава втори с 33 точки.

Неприятни сцени се разиграха след победното попадение на Робин ван Перси в добавеното време, когато централният бранител на Юнайтед Рио Фърдинанд бе нацелен с монета от привърженик на Сити. Това доведе и до аркада на ветерана, който приключи сблъсъка окървавен.

Роберто Манчини остави Карлос Тевес и Един Джеко на резервната скамейка, гласувайки доверие на Марио Балотели и Серхио Агуеро в атака. Самир Насри и Давид Силва трябваше да притесняват отбраната на Юнайтед по фланговете, докато Яя Туре и Гарет Бари заеха позиции в средата на терена. Гаел Клиши, Матия Настасич, Венсан Компани и Пабло Сабалета оформиха защитна четворка пред Джо Харт.

Давид де Хеа бе предпочетен пред Андерс Линдегор, а Рио Фърдинанд и Джони Евънс получиха доверието на Алекс Фъргюсън в отбрана. Рафаел и Патрис Евра започнаха като крайни бранители, а Майкъл Карик и Том Клевърли заеха места в средната линия. Антонио Валенсия и Ашли Йънг оперираха на фланговете, докато Уейн Рууни отново зае позиция в близост до Робин ван Перси. Мениджърът на гостите все още не можеше да разчита на своя капитан Неманя Видич, който не бе готов за днешната среща.

Първите 15 минути на срещата протекоха на бързо темпо, като първи шанса да отбележат имаха домакините. В 11' Давид Силва пусна една топка към Клиши, а френският национал центрира в наказателното поле на Юнайтед. Марио Балотели бе останал съвсем сам, но италианецът стреля крайно разочароващо в аут.

Четири минути по-късно шампионите бяха наказани за пропуска си, а първия си гол в мача отбеляза Уейн Рууни. Манчестър Юнайтед разигра перфектна контраатака в половината на Сити, преминала през Робин ван Перси и Ашли Йънг. Топката попадна в краката на Рууни, който пробва изстрел пред наказателното поле. Нападателят не успя да уцели топката по най-добрия начин, но кълбото по коварен начин влетя в долния ляв ъгъл на пазената от Джо Харт врата - 0:1.

Домакините от Манчестър Сити се втурнаха в преследване на изравнителен гол, което обаче още повече оголи дефанзивния им вал. В 21' мениджърът на "гражданите" Роберто Манчини бе изправен и пред още един проблем, след като капитанът на тима Венсан Компани получи контузия и бе заменен принудително от Коло Туре.

Проблемите в защита на Сити дадоха резултат в 29', когато "дяволите" успяха и да удвоят аванса си в резултата. Рафаел центрира топката в наказателното поле на Сити, където Уейн Рууни я засече в мрежата и се поздрави с второто си попадение за днес - 0:2.

На почивката двамата мениджъри не извършиха промени, но такива последваха още в началото на втората част. Неубедителният Марио Балотели отстъпи мястото си на Карлос Тевес, докато Крис Смолинг замени Джони Евънс в защитата на Юнайтед.

И през второто полувреме играта на "Етихад" продължи да бъде такава, каквато бе преди почивката - вихрена. В 58' решителна намеса на Фърдинанд лиши Агуеро от гол, а две минути по-късно бе отменен такъв за Юнайтед. Ашли Йънг отбеляза след изстрел на Ван Перси, срещнал гредата, но на крилото бе сигнализирана засада.

Секунди по-късно домакините намалиха пасива си, а точен бе Яя Туре. Давид де Хеа блесна с двойно спасяване спрямо Карлос Тевес и Давид Силва, но третият изстрел към вратата му - дело на Яя Туре - намери мрежата - 1:2.

От този момент нататък, домакините хвърлиха всичко в атака, докато "червените" очакваха шансовете си на контраатака. В 79' пред Манчестър Сити се отвори отлична възможност, която обаче бе пропиляна от Давид Силва. Испанският национал нахлу в пеналтерията на Юнайтед и финтира Евра, оставайки очи в очи със сънародника си Де Хеа. Вместо обаче да отбележи от метър разстояние, Силва запрати кълбото право в лявото рамо на стража.

Шест минути преди края Роберто Манчини погледна и към последния си коз, вкарвайки в игра Един Джеко на мястото на Яя Туре. Котдивоарецът навярно щеше да доиграе срещата, ако не бе получил травма минути по-рано. Усилията на "гражданите" дадоха резултат в 86', когато равенството на "Етихад" бе възстановено. Корнер пред вратата на Юнайтед бе отклонен право в краката на Пабло Сабалета, който с бомбен изстрел запрати топката в долния ляв ъгъл на вратата - 2:2.

Както обаче често се случва в големите дербита на английския футбол, това далеч не бе всичко за днес. В добавеното време Манчестър Юнайтед получи шанс да изпълни пряк-свободен удар пред Джо Харт, а зад топката застана таранът на гостите Робин ван Перси. Холандецът стреля силно с левия крак, а след рикошет в Самир Насри, топката влетя в мрежата за крайното 2:3.