(http://www.klassa.bg/)
Въпреки безработицата, 64 % предприемачите трудно намират добре подготвени кадри
Спрямо резултатите от 2011 г., когато БТПП проучи пречките пред бизнеса, не се наблюдава съществено подобрение. Единствено по-голямо намаление се регистрира при броя на фирмите, които са имали затруднения в достъпа до финансиране. Обясненията преди всичко се свързват с по-слабата инвестиционна активност и търсене на кредити от бизнеса, отколкото с улесняване в кредитирането (едва 3.3% е ръстът на кредитите на годишна база към септември 2012 г.). Макроикономическата и фискална стабилност на страната, инфраструктурата и общата данъчна тежест са условията за бизнес, получили най-високи оценки през 2012 г. От друга страна фирмите са най-недоволни от съдебната система и таксите, които заплащат.
През 2012 г. единственото при инфраструктурата, като част от изследваните условия за бизнес и инвестиции, преобладаващия брой фирми (59%), считат, че има подобрение спрямо 2011 г. Според членовете на БТПП най-голямо влошаване настъпва през 2012 г. спрямо 2011 г. в таксите, които плащат фирмите (според 65%) и законодателната среда и регулациите (според 52%). В институционално отношение 14% от бизнеса вижда подобрение в дейността на данъчната администрация през 2012 г. спрямо 2011 г., докато при работата на държавната администрация 7% отчитат като положителни настъпилите промени.
Да се премахне данъкът върху дивидентите и едноличните търговци да се облагат с 10процентна ставка, а не с 15 на сто, както е в момента, настояват от БТПП. Според председателя на палатата Цветан Симеонов спокойно може да се премахне данъкът върху дивидента, а данъкът за едноличните търговци да се намали от 15 на 10 процента. Въпреки огромната междуфирмена задлъжнялост българският бизнес не отива в съда,
защото съдебната система не работи добре. Доказателство за това е, че за последните 4 години има утрояване на броя на делата, които решава Арбитражният съд към палатата, поясни Цветан Симеонов. Огромни кредитори като доставчиците на газ, на ток, на парно, имат несъбрани вземания и не прибягват до съдебната система, където делата ще се точат поне 3-4 години и разходите за тях са огромни, обясни Симеонов.
Затова Палатата съветва бизнеса да включва в договорите си и арбитражни клаузи.
Симеонов обаче посочи, че много от дружествата не искат да решават споровете си дори и в Арбитражния съд, защото те самите не са изрядни. Голям проблеми пред българския бизнес си остават кадрите. При 400 хиляди безработни 64% от бизнесмените се оплакват, че не могат да намерят подходящите хора."В България не се е променило отношението към труда - каквито и програми да има, няма да станем уважавана икономическа сила, докато това не се промени, коментира шефът на палатата.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/12/10