12/16/12 22:06
(http://e-vestnik.bg/)

Италия между партокрацията и технокрацията

Силвио Берлускони гласува. Снимка: анса

Поредица въпроси, свързани с отиващата си политическа година в Италия имат един лаконичен отговор - “донякъде”.

През ноември миналата година Силвио Берлускони бе свален от премиерския пост. Коментаторите единодушно признаха заслугата на италианския президент Джорджо Наполитано. Малцина маркираха решаващия натиск на Брюксел и на някои други външни фактори. Година по-късно Берлускони продължава публично да се жалва, че е станал жертва на “заговор”, заплетен от германския канцлер Ангела Меркел и от бившия френски президент Никола Саркози.

В правителствения дворец “Киджи” в Рим се настани екип от технократи, оглавяван от пожизнения сенатор Марио Монти - икономист, банкер и навремето европейски комисар в екипа на тогавашния председател на ЕК Романо Проди. За първи път в републиканската история на Италия поне възловите министерски портфейли бяха разпределени на професионален принцип.

Префект оглави министерството на вътрешните работи, посланик стана външен министър, адмирал бе издигнат за министър на отбраната, банкер бе натоварен с икономическото развитие, инфраструктурите и транспорта, а премиерът съвместяваше и поста на министър на икономиката и финансите. Партокрацията отстъпи място на технокрацията.

Мандатът на Марио Монти се състоеше от три стратегически задания - да се избегне нова средиземноморска катастрофа с гръцки или испански мащаби, да се възстанови финансово-икономическото доверие в Италия и да се преработи избирателният закон, който преди това беше реформиран от Берлускони с оглед на неговия замисъл за оставане на власт.

Експертният кабинет получи парламентарната подкрепа на несъвместими левоцентристки и десноцентристки партии, между които “Народ на свободата”, посткомунистическата Демократическа партия и “Съюз на центъра за трети полюс”, съставен от бивши християндемократи и реформирани неофашисти. Сепаратистката “Северна лига” скъса със Силвио Берлускони и премина в опозиция. Подкрепата на партийните лидери бе принудителна и се диктуваше от пресметнатия политически интерес да бъдат оставени технократите да свършат неблагодарната работа, занемарена от години.

Изпълни ли Марио Монти възложения му мандат? Донякъде.

В условията на астрономическия държавен дълг от 1 трилион и 900 милиарда (1900 милиарда) евро бе немислимо да се залага на стимулиране на потреблението и увеличаване на БВП, защото те изискват не само време, но и сериозни структурни реформи, които не се правят от технократи, а от политици. Оставащата възможност бе бързо да се погаси част от държавния дълг, за да се успокоят финансовите пазари.

Отново бе приложена изпитаната рецепта на увеличени данъци, акцизи, пенсионна възраст и осигуровки. За разлика от Гърция, Испания, Португалия и Ирландия, римските технократи не поискаха пряка финансова помощ от ЕС. Личният авторитет на Марио Монти сред международния банков и бизнес елит също изигра своята роля и Италия се завърна в първата редица на брюкселския механизъм за вземане на решения. Но мерките за борба с корупцията все още не удовлетворяват европейските партньори.

Остана неизпълнено заданието за реформа на избирателния закон. Тя бе просто снета в края на годината от дневния ред на Сената с мотивировката, че липсва договореност между политическите сили.

Автор на действащия сега избирателен закон е заместник-председателят на Сената и ръководен деец на “Северната лига” Роберто Калдероли. По внушение на Берлускони той изготви през 2005 година проектозакон, който в публично изявление сам окачестви като “свинщина”. Политологът Джовани Сартори облагороди не особено изискания израз, като го замени с псевдолатинския неологизъм “porcellum” (от porcus - лат. прасе, свиня), който трайно се установи в политическия лексикон.

Сега италианците могат да гласуват само за партии, а не за личности, като партийните босове решават след изборите кой от техните кандидати ще стане депутат или сенатор, без значение колко гласа е събрал. Коалицията, която събере най-много гласове, получава за награда гарантирани 340 места от общо 630 в камарата на депутатите, за да може да управлява с комфортно мнозинство. По същата логика в Сената се присъждат служебно на победилата коалиция ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване