12/16/12 22:04
(http://e-vestnik.bg/)

Модата на Аллах

Втален шлифер, обувки с главозамайващ ток, маркови чанти, сърдечна усмивка, гримирани клепачи и забрадка от златиста коприна - на корицата на лъскавото списание “Аля” стройни и забрадени манекенки представят последните тенденции в модата тесетюр или модата съобразно с исляма. Сп. “Аля” беше наречено “Вог”-ът на ислямското було” от турски и чужди издания и си навлече едновременно гнева и на духовниците, и на привържениците на светската държава.

Прекалено консервативно според едните, или не особено консервативно според другите, това турско списание, което твърди, че има тираж като на местните издания на “Ел” и “Вог” тоест между 20 000 и 30 000 броя , разкрива съществуването на една нова турска потребителка - заможната мюсюлманка, която хем е вярваща, хем иска да бъде в крак с модата.

“Консервативните жени в Турция са вече по-освободени в изповядването на вярата си и не искат да се обличат като бабите си”, казва Ербу Буюкдаг, главната редакторка на списанието. “Опитваме се да им помогнем да си създадат стил, който да се съвместява и с нашата религия”, посочва тя.

Това ново поколение жените с хиджаб ислямска забрадка, покриващо косите и врата, която е най-предпочитана в Турция разтърсва представите, но създава също един процъфтяващ и пораждащ полемика пазар - този на ислямската мода.

“Трудно е човек да се облича едновременно по модата и в съответствие с исляма, но днес ние имаме много по-голям избор отпреди”, казва 26-годишната Рабия, студентка по генетика и биология, която носи ябълковозелена забрадка с флорални мотиви, съчетана с туника от черен креп жоржет със съвършена кройка.

За по-малко от 10 години средната заплата в Турция нарасна тройно. Захранвана от силна икономика растежът й беше 8,5 процента през 2011 г. и стимулирана от климата, установен от консервативните привърженици на исляма от Партията на справедливостта и на развитието, на власт от 2002 г., една нова мюсюлманска буржоазия разцъфна в Турция.

“Появи се модерната мюсюлманка, която се стреми да се отличава от другите. Тя е все по-способна да създава свой собствен стил и има все повече възможности, за да си го позволи”, констатира Бану Гьокариксел, преподавател в университета на Северна Каролина и специалист по ислямската мода.

Сега в Турция хората са свидетели на появата на един нов начин на живот и на свързания с него пазар, който е насочен към новата средна мюсюлманска класа. Този пазар се простира от ислямските курорти до кафенетата, в които не се консумира алкохол. Това е привлекателен пазар. 60 процента от жените в тази страна със 75 милиона жители покриват косите си.

Тази цифра е стабилна от повече от 10 години. Сред тези жени са онези, които носят цветните забрадки на бабите си, завързани под брадичката, под които се подават само няколко кичура коса. Сред тези жени са и 16-те процента турски студентки, които ходят на занятия забрадени, както и онези турски жени, които поразително приличат на покрилите косите си холивудски актриси от 50-те години.

“От няколко години жените купуват по 4 или 5 забрадки наведнъж”, казва Мехмет Атма, собственик на фирма, носеща неговото име. Той лично притежава три марки ислямски забрадки, които пусна на пазара през 2004 г. и 2005 г. Едната от тях - Сура, е начело в класациите на марковите модели.

Сред изгряващите звезди на този нов пазар е Армин със своите 30 бутика в Турция, от които 17 в Истанбул и един в Ирак. От няколко месеца огромните рекламни плакати на тази модна къща красят улиците на Истанбул. На тях се виждат бледи манекенки със светли очи, снимани за благоприличие в лек профил. Те рекламират обсипани с орнаменти забрадки, съчетани със слънчеви очила, с ризи в цвят фуксия, с палта в цвят кралско синьо, пристегнати на кръста ...

Публикувана на 12/16/12 22:04 http://e-vestnik.bg/16401/modata-na-allah/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване