(http://www.klassa.bg/)
Десетте най-сериозни заплахи за САЩ през 2013 г.
Точно когато изглеждаше така, сякаш нещата в САЩ няма накъде повече да се влошат, и 2013 г. е на път да сложи черешката на тортата. До голяма степен заради политическите щуротии на администрацията през 2012 г., активността в частния сектор приключва годината минорно. След обобщен за годината ръст от 2,7% през третото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) вероятно е нараснал едва с една трета от това темпо в последната четвърт. Колкото до първите три месеца на 2013 г., може да се стигне дори до застой. Нещо повече, останалата част от годината не изглежда много по-добре. Ето десетте основни причини за мрачната картина, градирани възходящо по важност.Бизнесът ще бъде колеблив в назначаването на кадри. Фирмите все още са дезориентирани от бъркотията около фискалната пропаст (автоматичните данъчни увеличения и бюджетни икономии, които трябва да влязат в сила от 1 януари), а пазарите са твърде слаби, за да оправдаят увеличение на персонала.
Потребителите няма да харчат свободно. Продажбите по празниците разочароваха, след като купувачите се огънаха под тежестта на ефектите от високата безработица и скачащите цени на храните, енергоносителите и най-вече здравеопазването. Ураганът „Санди“ само влоши нещата.
Данъците ще се покачат. Със или без фискална пропаст, налозите ще трябва да се покачат, за да се наберат достатъчно приходи за смъкване на бюджетния дефицит и стабилизиране на съотношението дълг/БВП, към което политиците привидно се стремят.
Държавните разходи ще паднат. Популярни програми ще бъдат обезкървени независимо от протестите на анализаторите.
Дефицитът няма да се свие. Когато изсмучете сериозен дял покупателна способност от икономиката, растежът се забавя, довеждайки до спад на данъчните постъпления и скок на разходите за социални програми като помощите за безработица, хранителните купони и др.
Задава се нова рецесия. По-нататъшно забавяне в темпа на БВП от равнище около нулата означава свиване на икономиката.
Политическата безизходица ще продължи. Двете партии ще продължат да спорят кои данъци и с колко да вдигнат, кои разходи да бъдат орязани, дали да бъде покачен таванът на дълга, за конкретни политически назначения – по всичко, за което се сетите.
Свободната парична политика на Федералния резерв ще донесе повече вреди, отколкото ползи. Централната банка вече нанася щети на спестителите, а с изказването си, че няма да вдигне лихвите, докато равнището на безработицата не стигне 6,5% (1,2 пункта под настоящето ниво), Фед ще забави кредитирането, което иначе се бори да насърчи, тъй като никой няма да бърза да победи високите лихви.
Продължаващите политики за икономии в Европа ще задълбочат рецесията в региона, което ще навреди на американския износ. Напрежението, което ще последва, може да се окаже последната капка за еврото.
Най-голямата заплаха за 2013 г. е убеждението на фондовия пазар, че всичко ще е тип-топ. Сигурно се чудите дали има добра новина, на която американците могат да се надяват? Всъщност да, остават само 22 месеца до следващите избори.
По „Маркет уоч“
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/12/19