01/06/13 14:25
(http://www.klassa.bg/)

За попълване на приходите от ДДС работим 35 дни през годината

Най-много дни през 2013 г. ще работим, за да попълним приходите от ДДС в хазната – 35 дни. Това се казва в резюмето на доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ). За приходите от акцизи ще са ни нужни 19 дни. За осигуровките ще ни трябват 27 дни (19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно). Приходите от подоходните данъци ще попълним за 11 работин дни, а тези от корпоративни данъци – за 7 дни. Други 7 дни ще работим, само за да си платим държавните и общински такси. Имуществени данъци ще ни костват 3 работни дни.

Така до началото на май българите ще работят, за да си платят данъците през 2013 г. През настоящата година т.нар. „ден на свобода от правителството“ носи известна ирония, тъй като спираме да работим за правителството точно на 1 май, определен за „Ден на труда”. В България „денят на свобода от правителството“ традиционно се пада някъде през месец май, уточняват от ИПИ. По-ранното му настъпване през последните 4-5 години се дължи до голяма степен на притиснатите от кризата и слабото възстановяване приходи и появата на бюджетен дефицит. Казано по друг начин, държавата уж изземва по-малко, но всъщност пак харчи както преди. Ако се продължи със символичната сметка, то от 1-ви до 5-ти май са дните, когато данъкоплатците ще бъдат „освободени” от работа за държавата, тъй като тя ще финансира част от харчовете си със заеми – това е предвиденият дефицит в Бюджет 2013. Тези 5 дни рано или късно обаче ще бъдат отработени в полза на държавата, допълват от ИПИ.

Символична дата на „свобода от правителството“ се определя, като се  сравняват консолидираните приходи (без помощите) в държавния бюджет с брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, се казва в документа. За целта се използват само официални данни или прогнози на правителството. Взимат се приходите, а не разходите, тъй като именно те показват какво се изземва от гражданите и бизнеса през текущата годината. Помощите не се включват, тъй като те не идват директно от джобовете на българските данъкоплатци – основно това са европейски средства.

Изчислено е, че през 2013 г. българите ще изработят средно по 223 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП, заложен в Бюджет 2013 г. Следователно през текущата година са необходими 120 дни, за да се изработят предвидените близо 27 млрд. лв. национални приходи в бюджета. Дните за отработване се появяват заради заложения дефицит от 1,1 млрд. лв.

Единствено приходите от данъците върху труда (подоходен и осигуровки) се задържаха сравнително стабилни, подчертават от института. Ако се абстрахираме от приходите и се вгледаме в данъчните ставки, установяваме запазване на основни данъци като ДДС, корпоративен и подоходен и запазване на осигурителното бреме. От друга страна се наблюдава покачване на осигурителни прагове, увеличение на акцизи и имуществени данъци, въвеждане на нови данъци (туристически, върху застрахователните премии, върху лихвите), както и сериозно квази-данъчно бреме. Всичко това идва да покаже, че добросъвестните данъкоплатци губят от свободата си, често за сметка на другите, които се „разсейват“ и не плащат, смятат анализаторите.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване