(http://www.klassa.bg/)
Интернет стана на 30 години
Когато камбаните удариха 24-тия час на 31 декември 2012 г. и светът посрещна Нова година, Twitter, Facebook и останалите мрежи, и въобще цялото интернет пространство, отпразнуваха важен момент в историята – 30-годишнината на средата, в която съществуват. Или поне приблизително.
Датата е 1 януари 1983 г. Всички компютри на ARPANET (предшественик на интернет) преминават към технология, наречена TCP/IP.
Всъщност, на първия ден от годината се отбелязва въвеждането на системата от мрежови протоколи "Transmission Control Protocol" / "Internet Protocol" (TCP/IP). Заедно те работят, за да направляват интернет трафика от един компютър свързан към интернет с друг такъв.
Винт Серф, вицепрезидент на Google, един от главните „интернет проповедници“, който също така е сред създателите на TCP/IP, обясни в блог публикация защо това е толкова важно за бъдещето на интернет.
"Дотогава не е имало общ език", казва той. Всяка мрежа е използвала своя собствена комуникационна технология за предаване на информация и не е имало възможност за предаване на тези битове информация между различните мрежи, обяснява още Серф.
Без взаимно свързана мрежа (или на английски interconnected network - от тук идва и името internet) е трудно да си представим много от съвременните технологични удобства, които сега приемаме за даденост. TCP/IP е изиграла важна роля за появата на Gopher през 1991 г. - това е приложение, което допуска извличането на документи през интернет и е предшественик на съвременната мрежа, чийто основател Тим Бърнърс-Лий развива заедно с езика за програмиране HTML приблизително по същото време.
Интернет протоколът, който Серф и останалите въвеждат, също така прави възможен видео стрийминга (медийно излъчване в интернет).
След като Бърнърс-Лий стартира World Wide Web (www), компанията RealNetworks пуска RealAudio Player през април 1995 г., който се превръща в първото приложение, което може да записва и излъчва аудио съдържание. Това ускорява процеса в развитието на стрийминг медийните технологии, появяват се Windows Media, Flash и др.
Ами Skype? Непрекъснато усъвършенстващата се програма също не би съществувала. Skype използва TCP/IP, за да знае накъде да изпраща аудио или видео разговорите, когато се опитвате да свържете с някого.
Тези функции са станали толкова популярни, че доскоро интернет беше пред изчерпване на адресите за устройства. Сега броят на тези адреси е нараснал до трилиони. Уникалните адреси по стандартния протокол IPv4 бяха ограничени до около 4.3 милиарда.
"Чувствам се изключително привилегирован да бъда част от това и като един горд родител гледам как интернет израства", завършва Серф и приканва всички да вдигнат тост за Мрежата.
Евгени Бърдаров
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/01/06