01/08/13 16:09
(http://www.klassa.bg/)

Иван Ангелов, управител на фирма „Градус“: Националната субсидия е ключова за развитие на птицевъдството

-Г-н Ангелов, за производителите на пилешко месо 2013 г. ще бъде ли по-добра от предходната?

Да, очаквам тази година да бъде по-добра за производителите на пилешко. Една от основните причини за това е, че се отпускат национални субсидии, сертифицирани от ЕК - не само за птицевъдство, но и за свиневъдство. Смятам, че почти всички птицепроизводители и свиневъди ще усетят субсидията по джоба си – както малките, така и големите производители. Такава субсидия могат да получат всички птицевъди и свиневъди, отговарящи на европейските изисквания за хуманно отглеждане на животните, независимо колко са големи фермите им.  Националните субсидии са на бройка кокошки, бройлери, патици и т.н.

Това е голям импулс за стимулиране на месопроизводството, особено по време на криза. Защото производителите на птиче и свинско месо ще могат да си направят добре сметките и към приходите си ще включат както собствените си, така и помощта от държавата.

-Бихте ли коментирали накратко новата наредба, касаеща качеството на пилешкото месо за консумация?

-От 21 януари 2013 г. влиза в сила наредбата, разпореждаща прекратяване на „инжектирането“ на целите пилета и разфасовките с пилешко с вода. Това ще даде тласък за развитието на бранша, защото сега голям процент от пилешкото месо на пазара е „инжектирано“ с вода. Тя достига 30-40%, дори над 50% от теглото на пилето и пилешките разфасовки. Така практически хората плащат по-скъпо, а да не говорим, че заедно с водата в месото се поставят и вещества като нитрати и коагулатори, които са вредни за здравето на хората. Смятам, че наредбата е формулирана много ясно и точно и много трудно би могло да бъде нарушавана. След като се подобри като цяло качеството на пилешките продукти, по всяка вероятност ще се повиши и консумацията им.

-Цената на пилешкото ще се повиши ли, след като се подобри качеството му?


Категорично няма да има повишение на цените на пилешкото месо, особено като се имат предвид националните субсидии. Възможно е дори известно понижение, и то още през пролетта, когато ще отпаднат разходите за отопление на птицефермите. С отпадане на „инжектирането“ с вода на пилешкото вероятно ще се повиши и консумацията му, което също може да е предпоставка за леко намаление на цените. Предвиждам от магазините да изчезнат привидно евтините пилешки продукти, пълни с вода, които подвеждат клиентите и вредят на здравето им.

-Г-н Ангелов, продукцията на българските птицевъди добре ли се приема в чужбина?

Разбира се. Дори бих казал, че това „перо“ спасява приходите ни. Например фирма „Градус“ към момента изнася големи обеми разплодни яйца и еднодневни пилета, като над 60% от производството ни е за износ - като се има предвид, че годишното ни производство на разплодни яйца е близо 90 милиона броя. Изнасяме и голямо количество пилешко месо. Износът ни е основно за Азарбайджан, Полша, Гърция, Румъния, Германия.

Европейската субсидия за износ на пилешко в трети страни беше 325 евро за тон, а от 1 декември 2012 г. стана 217 евро на тон. Това малко намали конкурентоспособна ни на външните пазари. От друга страна обаче, при спада на европейските субсидии нашето правителство, както казах, разреши национални субсидии, което е много важно за бранша. 

-Планирате ли разширение на производството?

Националната субсидия е планирана за срок от 5 години. Така всеки производител, отговарящ на изискванията, може да си направи разчети как и колко може да разшири производството си и съответно да получи повече субсидии. На тази база и ние увеличаваме производството си, както много други колеги от бранша, а също и свиневъди. Националната субсидия ни помага да не губим пари и да разширим производството си, доколкото е възможно. 

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване