01/16/13 23:14
(http://e-vestnik.bg/)

Чалгата и парите от ЕК - между успешното бизнес решение и духовната нищета

Таня Симеонова. Снимка: личен архив

В началото на седмицата ми мина през очите информация, че Митко Пайнера печели проект по оперативна програма „Конкурентноспособност” на стойност близо 2 милиона лева.

Казах си: „Браво на този”. Предприемчив човек, което в моите представи е нещо много положително. Първо се напечели от чалгата и сега когато тя, слава Богу взе да залязва си е намерил ново поприще.

Пустото ми любопитство обаче ме накара да се зачета в информацията, че да видя предприемчивият нюх на Пайнера на къде се е насочил и леко взех да се втрещявам, когато разбрах, че неговата цел е „да постигне устойчив икономически растеж и запазване на лидерската си позиции в подготовката и реализирането на качествен медиен и музикален продукт не само на родния, но и на международните пазари, в които телевизия Планета се излъчва”.

На следващия ден и социалната мрежа реагира с коментари все в посока, осъждаща този проект. Пак си казах, слава Богу. Докато един пост не ме накара да се замисля. Защото този пост даваше друга гледна точка, че това е успешно бизнес решение и че няма какво да мрънкаме в социалната мрежа, защото довечера вече ще се настаним по масите в кръчмите и ще започнем да потребяваме този „качествен продукт предлаган ни от години от „Пайнер Медиа”.

И тук вече се замислих сериозно над въпроса:Това наистина ли е успешно бизнес решение или е духовна нищета?

Когато констатирам за себе си сериозен проблем в обществото ни, винаги започвам от това защо я докарахме дотук? Аз съм от поколението, на което се падна да закачи и от живота от преди демокрацията и по време на демокрацията, при това с около по две десетилетия от живота си и в двата исторически периода. И сравненията са неизбежни.

Но аз ще представя хронологията на чалгата, така както аз я регистрирах за себе си. Промяната в политическата ни система дойде, когато хората от моето поколение или им предстоеше да започнат висшето си музикално образование, или вече го приключваха, или го бяха завършили преди година, две до пет. Със сигурно предстояха реформи, но приоритетно те бяха фокусирани върху политическата и икономическата системи, а образование и култура останаха на заден план.

Изключвам факта, че паднаха някои политически изпити и бяха задраскани идеологическите пасажи в учебниците. Честно казано, не знам дали да напиша „и слава Богу”.

Но да се върна на чалгата. Първата такава песен, която чух, естествено бе за Радка – пиратка с цепнатите дънки. Годината точно не помня, но беше 1996 или 1997 г. Естетическото ми чувство се подразни, но пък си каза „Спокойно” и погледнах от смешната страна на тази песен, а разбира се и през ум не ми минаваше, че мога да прикача към нея определението „култова”.

Следващата песен, която фокусира вниманието ми бе песента „Чук–чук” на починалата в катастрофа певица Румяна. И пак си казах „Спокойно”. Защото хора всякакви, вкусове – също. Пък и няма как да очаквам от всеки български гражданин да слуша Бах, Моцарт, Бетовен, Верди или Пучини, нали? Все пак съм човек –реалист.

А и преди 1989 година доста хора слушаха непрофесионалните записи на касети на Хисарския поп. Да не говорим, че в родния Брезнишки край на баща ми сръбско се слушаше на макс. В южните региони на страната пък преобладаваше гръцката музика.

Все по-често обаче взех да чувам имената на Цветелина, Нелина, Тони Дачева, Мая и Магапаса, Димитровград и Пайнера. Все по-често взех да чувам и тяхната музикална продукция – в коли, по кръчми, по радиостанции, на площади и по събори. И пак си казах „Спокойно” защото вече има свобода и демокрация, търсене и предлагане, пазарни механизми и дерегулация – все хубави думи.

Какво ставаше по ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване