01/17/13 18:37
(http://www.klassa.bg/)

Как да научим децата си да боравят с пари

Възпитанието на децата от родителите е много сложен и отговорен процес. Напоследък все повече набира сила още един фрагмент от целия механизъм на отглеждането на отговорен и способен човек – финансовата компетентност. Това звучи сложно, но всъщност е простичко – на детето се дава ясно как парите не са безкрайна мина, и как е нужно да си финансово отговорен, за да не затънеш някой ден. Доколкото зависи от теб, естествено.

Множество проучвания изтъкват, че при качествено финансово възпитание, израстващите деца са значително по-разумни и се справят с личните си финанси безупречно.

Във връзка с това, професорът и анализатор Михал Гринщайн-Вайс отбелязва пет съвета за родителите. Тези насоки би следвало да им помогнат да обучат детето си успешно и да го подготвят за бъдещето, което неминуемо е свързано с управлението на финанси.

На масата

Дискутирайте и обяснявайте основни неща, касаещи личните финансите, докато вечеряте. Повратна е разликата между реалните нужди и исканията/прищевките. Това е лесна точка за покриване, дори да сте задлъжнели като домакинство или да не спестявате достатъчно. С порасването на детето могат да се добавят и нови теми. Например: при търсене на нов апартамент е логично да говорите на сина/дъщеря си за ипотеките, лихвите и предимствата и недостатъците на купуването или наемането на апартамент.

Близо и далеч

Близките и далечните цели и перспективи също са задължителна точка от програмата. Всеки здраво стъпил на земята човек трябва да може да формира близките си цели (за дете например – нова играчка) и далечните си перспективи и проекти (гимназия, университет). Много полезно би било децата да се научат, че и двете искат инвестиции и спестявания от тяхна страна, за да могат да се осъществят.

Откриване на сметка

Някои хора не са почитатели на банките, но според Гринщайн-Вайс откриването на спестовна сметка на детето е градивна част от неговото финансово образование. Дори във време на такива високи технологии и все по-предпочитано онлайн банкиране е добре да посещавате на място институциите всеки месец, заедно с детето си. Директните действия повлияват и възпитават много по-добре. Преглеждайте състоянието на сметката задължително заедно, защото и това е част от обучението.

Мениджмънт и бюджетиране

Всеки млад човек посещава колкото може повече събития на всякаква тематика – стига да може да си го позволи. Вземете календар и заедно вижте какви точно събития се задават на хоризонта. Преценете какъв обем финанси ще са нужни на детето ви, за да посети възможно най-много от тях.

За да е обучително, може да създадете схема, която да показва по колко пари ще трябва да бъдат спестени, за да се вмести синът/дъщеря ви във времевата рамка. Разиграйте различни сценарии, но всеки един от тях да показва, че човек трябва да мисли и да управлява добре финансите си, за да има максимална успеваемост.

Показно харчене

Спестяването е едно, а харченето – съвсем друго. Човек може да спестява мъчително, но да харчи разточително, а не там е идеята.

Когато отивате например на пазар или в други подобни ситуации, вземете детето ви с вас. Това може да се окаже страхотна възможност за директно показно относно харченето на финанси. Насърчавайте детето си да сравнява цените на различните марки, да открива кое си заслужава и на каква цена, да прогнозира приблизително каква ще е сметката, какви продукти ще му трябват, какви глезотии може да си позволи с наличния бюджет и много други.
















Александър Димитров


Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване