(http://e-vestnik.bg/)
Как Европейският съюз ще отговори на шистовата революция
На фона на безкрайните дебати по целия свят дали е безопасно хидравличното разбиване (”фракинг”), политиците пропускат по-общата картина. Способността да се извличат изкопаеми горива от шисти чрез модерната технология на хоризонталното сондиране, хидравлично разбиване и 3D сеизмично сканиране е най-значимото постижение в енергийната индустрия за последния половин век или повече.
Шистовата революция разбива познатото съотношение 80:10 - т.е. очакването, че 80 процента от нефта и газта могат да бъдат намерени в държавите от картела на производителите на петрол - ОПЕК или в Русия, и само 10 процента в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) или Китай. Сега горива може да се добиват от шисти в целия свят, предимно в Китай и САЩ, но също така и в Европа.
И все пак, дори и никога да не извлекат една молекула енергия от шистови образувания, европейците не могат да игнорират последиците от добива на шистов газ. Той ще промени геостратегическата позиция на континента. Добивът на шистов газ някъде другаде несъмнено ще засили енергийната сигурност на Европа, или чрез свръх количества от традиционния втечнен природен газ (LNG), които ще бъдат пренасочени към нейните пазари или чрез доставки на втечнен газ, добиван от шисти.
Но от друга страна, която е далеч не толкова положителна, Европа ще се превърне в единствения голям икономически блок без големи енергийни ресурси. САЩ, Индия, Китай и Латинска Америка, всички те ще имат достъп до залежи на шистов газ както и до офшорни изкопаеми горива.
Доближавайки се до енергийна независимост, Вашингтон най-вероятно ще настоява Европа да започне да инвестира в собствената си енергийна сигурност, като поеме част от задачата за охраняване на потока петрол, идващ от Персийския залив за Запада, за което в момента се грижат военноморските сили на САЩ.
Евросъюзът не може да избегне и влиянието на шистовия газ върху политиката си, свързана с климатичните промени. Поставените от Брюксел през 2007 г. цели за съкращаване на вредните въглеродни емисии бяха определени с оглед на постоянно увеличаващите се цените на изкопаемите горива, което подсилва икономическите аргументи да се инвестира в производството на възобновяема енергия. Само че, тъй като по света започва да се добива все повече шистов газ, огромни количества газ ще станат много по-достъпни и това ще доведе до спад в цените.
Американската шистова революция вече “изкривява” политиката за климатичните промени на ЕС. Цените на американския газ сега са толкова ниски, че американските производители на въглища доставят продукцията си в Европа. Увеличаването на този износ, на което станахме свидетели през 2012 г., вероятно предвещава още по-голям проблем за Брюксел.
Политика на Евросъюза в подкрепа на възобновяемата енергия ще се превърне в магнит за всеки производител на въглища, изтласкан от националния си пазар заради увеличаването на добива на шистов газ. Изправени пред скъпо производство на възобновяема енергия, европейските предприятия ще минат на вредните за околната среда въглища, за да намалят разходите. В такъв случай опасността за ЕС е, че ако продължи да поддържа сегашната си политика в областта на климатичните промени, ще се превърне в световното бунище за въглища.
Като изключим геостратегическото и климатично влияние на добива на шистов газ, той има и значителен икономически ефект. Високите цени на енергийни източници сами по себе си не са непременно вредни за икономиката. Въпреки това в ситуация, при която всички други големи икономически блокове имат, или скоро ще имат, достъп до значителни количества евтини ресурси, Европа е изправена пред опасността от “обезкървяване” поради енергоемко производство.
Положението вероятно ще ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/01/18