01/24/13 06:27
(http://www.klassa.bg/)

Финансите не пеят романси

Вицепремиерът и министър на финансите на България Симеон Дянков се оказа неочаквано интересен събеседник. Кореспондентът на вестник "Российская газета" е приятно изненадан от желанието на Дянков да говори открито за проблемите, за които в ЕС, по правило, се опитват да премълчат.

Не е тайна, че в някои държави от ЕС се отнасят с предпазливост към капиталите от Русия, поставяйки на пътя му към Европейския съюз изкуствени прегради. Съгласен ли сте, че именно сега руските инвестиции могат да помогнат на България по-бързо да се справи с икономическата криза?
Дянков: Съгласен съм. За нас сега инвестициите от Русия са много важни. Няколко от последните български правителства са гледали на руския капитал с предпазливост. Нашето правителство има друго мнение по въпроса. Ние сме уверени, че близостта на нашите култури е добра основа за взаимни инвестиции.
Така че, сега България е отворена за руския капитал. Ние искаме да привлечен възможно повече руски инвестиции в икономиката на България. При това разбираме, че България на свои ред трябва да осигури добри условия за инвеститорите. С други думи, ние не делим капиталите на инвестиции от Русия и, примерно, инвестиции от държави от Евросъюза. Още повече, че ние добре разбираме, че в условията на криза да се разчита на големи инвестиции от ЕС не се налага. Така че, руският капитал става все по-важен за нас.

Според експертното ви мнение, кога ще свърши кризата в еврозоната?
Дянков: Последните четири години експертите посочват именно проблемите в еврозоната като главната заплаха за световната икономика. Според мен, през 2013 г. Европа ще престане да бъде риск номер едно. Америка ще „отнеме” първото място от еврозоната.
И виновна за това няма да е само американската фискална политика. В действителност през 2012 г. Европа успя да постигне няколко даващи надежди резултати. Бяха постигнати договорености по три важни въпроса – въвеждането на единен банков надзор, Европейският механизъм за стабилност и фискалните правила.
Така че, всичките три решения заедно дават гаранции, че 2013 г. ще бъде успешна за еврозоната.
Но в Европейският съюз остава нерешен главният проблем – икономическия ръст. Прогнозите за 2013 г. са неблагоприятни: ръстът на БВП на ЕС ще бъде 0%. Същи като през 2012 г. При тези условия открит остава въпросът благодарение на какво Европа се готви да запази своята конкурентноспособност?

Ще помогне ли проектът „Южен поток”, към който в края на миналата година се присъедини и България, за извеждането на руско-българските отношения на качествено ниво равнище?
Дянков: Да, ще помогне. През ноември 2012 г. ние подписахме споразумението за „Южен поток”. Това е много важен проект и за Русия, и за България. Двете страни са заинтересовани той да бъде успешен. Според мен „Южен поток” е отлична възможност да се покаже как да се работи заедно над проекти, които са взаимно изгодни и добре подготвени.
Това е пример за качествено сътрудничество. За разлика от други споразумения, подписани от предишните български правителства. Да вземем за пример АЕЦ „Белене”, около строителството на която много дълго време, а и досега, се водят големи спорове между съответните руски и български компании. Такива лошо подготвени проекти поставят негативен отпечатък върху руско-българските отношения.

















"Российская газета"

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване