(http://e-vestnik.bg/)
Унищожават ли технологиите работни места? Поуки от историята
Асошиейтед прес
Историята има послание за работниците, които съвременните технологии са лишили
от работните им места: “Не сте първите”.
От механичните станове до каретите без коне и електронната поща - технологиите от векове създават цели отрасли и унищожават работни места. Те обаче също така откриват милиони нови работни места макар обикновено те да не са за същите хора, които са загубили работата си заради технологичния напредък.
“Хората страдат - начинът им на живот, уменията и способностите им губят от стойността си. Това обаче е цената на прогреса”, отбелязва Джоуел Мокир, историк, изучаващ технологичните промени, от Северозападния университет в САЩ.
Ето един поглед към технологичните пробиви, направили стоките, които купуваме, по-достъпни, живота ни - по-удобен, а работните ни места - по-несигурни.
Първата индустриална революция
През по-голямата част от историята хората са произвеждали множество стоки със собствените си ръце. Това се променило с Първата индустриална революция, която започнала в Англия в средата на 18 век и продължила около 100 години.
Нови механични устройства позволили на един човек да върши работа, за която по-рано били необходими няколко души, наводнили пазара със стоки и то най-вече с платове. Чрез използване на върви, колела и валяци, изобретателите ускорили пресукването на нишките за производство на прежда и тъкането на преждата за направа на тъкани.
След това парата била впрегната, за да освободи новите машини от ограниченията на човешките мускули и да ги направи по-бързи.
Новите машини произвеждали толкова много, толкова бързо и толкова евтино, че повече хора можели да си позволят да си купуват платове. Търсенето скочило, увеличили се и работните места за обслужване на машините и други дейности около тях.
В Америка през 1793 година Ели Уитни освободил робите от трудоемката работа да чистят топчетата памук от лепкавите семена, изобретявайки машината за чистене на памук, която да върши това автоматично. Това довело до увеличаване на насажденията с памук. И до още повече работа за робите.
Уитни е свързван и с друго изобретение: взаимнозаменяемите части. Той накарал работниците в работилница за огнестрелни оръжия да произведат много пъти една и съща част, така че оръжията да могат да се сглобяват лесно. Идеята проработила и браншове като часовникарството копирали метода.
През 1831 година Сайръс Маккормик изобретил механизирана жътварка (комбайн), теглена от коне, която окосявала житните класове и ги събирала на платформа. Благодарение на тази машина фермерите можели да жънат по-бързо.
През 1837 година Джон Диър изобретява “самопочистващ се” плуг, който заменя използваните тогава плугове от лято желязо. Фермерите можели да орат по-лесно и да сеят по-бързо.
И така било поставено началото на поредица изобретения, които направили земеделието по-ефективно, а хората започнали да напускат фермите. През 1800 година две трети от американците работели във ферми, днес - едва 2 %.
Втората индустриална революция
Животът се ускорил през този втори период на иновации, продължил от средата на 19 до началото на 20 век. Настъпила епоха на стоманата и електричеството, на разширяването на жп мрежите и на автомобилите.
През 1856 година един англичанин открил начин да произвежда стомана бързо и евтино, а други изобретатели скоро усъвършенствали процеса. Железопътните компании започнали да използват стомана за релсите вместо желязо, което се огъва лесно и трябва често да се заменя. Благодарение на това влаковете можели да пренасят по-тежки товари, което пък означавало, че компаниите могат да изпращат повече стоки до далечни пазари. Продажбите се увеличили, както и работните места.
През 1861 година от Източното до Западното крайбрежие на САЩ била прокарана телеграфна линия, което силно подобрило комуникациите. Телеграфът обаче “отнесъл” пони експреса, който доставял бързи пратки и излязъл от бизнеса още същата година.
През 1879 година Томас Едисън направил електрическа крушка, която не изгаряла след само няколко часа работа. ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/01/25