01/26/13 20:00

Шампионът на колене пред „Хасково 2012”

“Хасково 2012″ победи шампионите от “Дунав 8806″

Женският елитен баскетболен тим „Хасково 2012” постигна историческа победа и надви действащия шампион в първенството „Дунав 8806”. Успехът бе завоюван след изключително завързан и напрегнат двубой.

Срещата започна равностойно и се играеше точка за точка. Няколко добри атаки на гостите от Русе им осигуриха минимална преднина в края на първата част, която завърши при резултат 16:20 в тяхна полза. През втората четвърт нещата се обърнаха и близо 2 минути след началото й хасковлийки поведоха в резултата с 21:20.  Срещата продължи да се играе изключително оспорвано. С добра игра домакините поведоха с 6 точки пред „Дунав”. Втората четвърт бе категорично за хасковлийки, които на полувремето водеха с 32:28.

Третата част отново бе за „Хасково 2012”. С добра игра в защита и нападение момичетата на старши треньора Елена Станкова дръпнаха пред състезателките на „Дунав” с 8 точки. В последната част отборът от Русе се концентрира и успя да намали разликата, като броени минути преди последния съдийски сигнал дори поведе с 50:51. Именно тогава мачът се превърна в истински баскетболен трилър. Първо Биляна Турчинович успя да изравни за 51:51, след което отново тя изяведе „Хасково 2012” напред в резултата с 53:51. „Дунав 8806” отново изравни, след което Анита Тейлане вкара кош и резултата стана 54:53 за хасковлийки. 21,5 секунди преди края на мача домакините получиха правото да изпълнят два наказателни удара, но реализираха един и поведоха с 55:53. В следващата атака Мерике Андерсон изравни за пореден път. Нови два наказателни удара дадоха право на Зорница Найденова да отбележи поредните точки за Хасково. Буквално 8 секунди преди последния съдийски сигнал Андерсон отново изравни за 57:57. 3 секунди преди края на срещата бе извършено нарушение срещу капитанката на отбора Амра Мехмедич, която получи правото на два наказателни удара. В този момент публиката бе на крака и подкрепяше любимките си. Амра Мехмедич реализира и двата удара, с което „Хасково 2012” поведе с 59:57 и в крайна сметка победи шампиона на България „Дунав 8806”.

За пореден път състезателките на Хасково показаха отборна игра и борбен дух, което доведе до крайния успех. Публиката пък нито за момент не спря ги да подкрепя отбора.

Анита Тейлане записа 18 точки и 7 борби за победителките, а с 14 плюс 7 се включи Биляна Турчинович. Амра Мехмедич се записа 13 точки и по 6 борби и асистенции.

За русенки по 12 точки вкараха Кристина Сантяго и Радостина Димитрова, а с 11 завърши Мерике Андерсон.