02/04/13 15:14
(http://www.klassa.bg/)

Лъчезар Богданов, икономист от Industry Watch: Усилено харчене на пари от населението ще има едва след няколко години

-Г-н Богданов, според последното анкетно проучване на НСИ, в началото на годината има леко повишение с 2.3 пункта на потребителското доверие у нас, което е отражение на очакванията на хората за постепенно подобрение на тяхното материално положение. Според Вас, като цяло тези очаквания оправдани ли са?

-Първо ще кажа, че по традиция тези проучвания за нагласите на населението вървят и се отчитат с около година закъснение спрямо икономическата обстановка в страната и в една или друга степен се влияят и от народопсихологията. Ще припомня, че в подобни проучвания се отчете, че хората са засегнати от икономическата криза едва в края на 2009 г., когато редица икономически показатели вече се бяха влошили. Така и сега според мен има някои позитивни икономически индикации поне от година, които едва сега се отчитат в проучването сред населението. В този смисъл даденото проучване за нагласите на населението е по-скоро не индикатор за икономическата обстановка, а отчитане постфактум на ясно очертаващи се тенденции при много икономически показатели. Така че повишаването на индекса на потребителкото доверие отразява започналите преди около година, макар и плахи позитивни тенденции в икономиката.    

-Тогава смятате ли за оправдани надеждите на хората за намаление на безработицата, при условие, че дори социалният министър прогнозира, че през тази година тя ще е като през предходната?

При отговорите в проучването общо взето хората се ръководят не от официалните прогнози, а от субективното усещане дали по-лесно ще намерят работа, ако търсят. А това са две различни неща. Затова в Industry Watch следим основно колко са работните места, т.е. колко са заетите, а не колко са регистрираните безработни в бюрата по труда. Защото нарастването на броя на работните места е положителен показател за икономиката. А с колко точно и дали ще намалеят регистрираните безработни, не мога да прогнозирам. Но ако продължат макар и леките позитивни тенденции в икономиката, със сигурност може да се очаква малък ръст на общия брой работни места, т.е. в края на 2013 г. нетно те да са малко повече от предходната. 

-Това означава ли на практика, че през тази година ще се повиши забележимо търсенето на стоки и потреблението на населението? 

То вече се повишава, показват го и данните за изминалата 2012 г. През първата половина на миналата година ръстът на потреблението у нас беше най-висок в ЕС. Разбира се, темповете на повишение не са като тези през 2005-2008 г. Но погледнато като сравнение, ако в повечето европейски страни има нулев ръст на потреблението или дори спад, а у нас има ръст от 2%, то това е добре.

-В такъв случай, може ли да се каже, че за разлика от 2012 г., през тази година хората ще увеличат като цяло харченето на пари, вместо усилено да ги спестяват в банките за „черни дни“?

Според мен е твърде рано да се увеличи забележимо харченето на пари от населението. Това което видяхме от предишния икономически цикъл започнал от 1997 г. беше, че домакинствата общо взето започнаха да харчат „нашироко“ едва след 2004 г., т.е. след като няколко години имаше сравнително бърз икономически растеж. Затова смятам, че и сега ще са необходими поне 2-3 години с ръст на брутния вътрешен продукт от над 3-4%, за да се стигне до подобно поведение. Имам предвид – да има голямо увеличение на харченото на пари от населението и съответно значимо нарастването на потреблението като цяло. Бих казал, че за да се правят сравнително точни прогнози, би трябвало да отчетем какво е реалното икономическо поведение на хората, а не само какво отговарят, като ги питат.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване