02/04/13 11:42
(http://www.klassa.bg/)

Между Изтока и Запада

На 17 февруари „Газпром” навършва 20 години. За тези години корпорацията успя да стане безспорен лидер по добив на газ в Русия и един от основните доставчици на въглеводородно гориво в Европа.
Експертите са убедени, че сега „Газпром” ще започне да развива дейност на изток, усвоявайки местонаходища в Източен Сибир, на полуостров Ямал и ще претендира за солиден дял на азиатските газови пазари.

На 17 февруари 1993 година държавният газов концерн „Газпром” беше преобразуван в едноименно Руско акционерно дружество. Самият държавен концерн възникна от съветското министерство на газовата промишленост. Именно то през 1980 година започна да работи съвместно с европейските газови гиганти и да изнася газ. Но максималното ефективно сътрудничество започна в началото на 21 век. В 2011 година беше пуснат в действие „Северен поток”, пряко свързващ Русия и Германия. След една година заработи и втората му линия и започна строителството на „Южен поток”. Независимо от факта, че Европа непрекъснато се опитва да оптимизира разходите си за суровини и да търси нови източници на енергия, позициите на „Газпром” в региона са достатъчно стабини.

От друга страна „Газпром” цени не само стабилността, но отделя голямо внимание и на развитието. Концернът иска да усвоява нови местонаходища, да прилага нови технологии, но за това са му нужни и купувачи, смята президентът на Съюза на нефтогазовите промишленици на Русия Генадий Шмал:

- Ние сме заинтересовани да имаме достатъчно големи и дългосрочни контракти за доставка на руски газ. Тогава ние бихме могли сериозно да мисим и за увеличение на мощностите по добива. Защото газовият отрасъл е достатъчно инерционен и не можем да разчитаме на някакви проекти за 1-2 години. На нас ни трябват проекти, които да работят 15-20 години. А това значи, че са ни необходими дългосрочни контракти за доставки на газ.

Ако на руската компания й стане тясно на европейския пазар, тя може да се насочи на Изток. Там „Газпром” ще има и нови местонаходища, и нови потребители, казва руският аналитик Виталий Крюков:

- Районите на добив на компанията постепенно ще се променят и тя ще действа на нови територии – това са Източен Сибир, Ямал, шелфът. Всички тези проекти изискват по-големи инвестиции, отколкото в Западен Сибир, и изискват нови пазари и нови купувачи на газ. Днес в Азия цените са по-високи от 600 долара за хиляди куб.м., а на европейския пазар тези цифри, като правило, са по-ниски от 400 долара за хиляда куб.м. Затова изборът е очевиден и компанията в по-голяма степен ще инвестира в нови проекти, в строителството на нови газопроводи, ориентирайки се на азиатския пазар.

Главен проект на европейския пазар за „Газпром” остава ”Южен поток”, който трябва да бъде построен и пуснат в експлоатация в 2015 година. Основните азиатски проекти – това са тазопроводите „Алтай” и „Сахалин - Хабаровск - Владивосток”, които ще свържат „Газпром” с Китай, а след това с Индия и Южна Корея.

















Анастасия Першкина


Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване