02/04/13 11:46
(http://www.klassa.bg/)

Нежелани в обетованите земи

Прогонени от беднотията стотици хиляди българи търсят по-сносен живот в богатите европейски страни, но повечето от тях много скоро разбират, че не са “добре дошли”.
Те живеят изолирано от обществото в европейския “Ханаан”. Бедните гости, в голямото си мнозинство – роми, не са желани никъде. Между имигрантите има обаче и не малко способни, образовани и амбициозни млади хора, които търсят реализация и които могат да заемат свободните работни места, а също и да се възползват от социалната система на страната, в която са отишли.

Тези дни това ясно пролича във Великобритания, където не стихват дискусиите около очакваната нова вълна имигранти от Югоизточна Европа. От 1 януари 2014 г. ще бъдат премахнати ограниченията за установяване на благоденстващите острови на българи и румънци. Четвърт милион бедняци от Балканите, с претенции към местния трудов пазар, ще залеят Обединеното кралство в следващите 5 години. Това показва прогнозата на “Мигрейшън уоч”. Според изследването в момента във Великобритания пребивават около 1 милион имигранти от Източна Европа, предимно поляци. Британците смятат, че в момента имиграцията е най-големият проблем за обществото, сочат данните от изследване, проведено от организацията „Британско бъдеще”. Един на всеки трима британци смята, че напрежението между имигрантите и хората, родени във Великобритания, е основна причина за разделение. Както често се случва в тежки времена, имигрантите се превръщат в изкупителна жертва за липсата на работни места, жилищно настаняване и съкращенията в обществените услуги.

Перспективите за това, че от следващата година румънците и българите ще могат да идват в Обединеното кралство без определени ограничения засили безпокойствието в Уестминстър, коментира “Financial Times”. Опасенията са разбираеми. “Социалните и обществени услуги са вече под силен натиск, тъй като се опитват да отговорят на съществуващите нужди в условията на бюджетни съкращения. Но тези опасения вероятно ще се окажат преувеличени. Въпреки че никой не може да предскаже колко ще дойдат, има причини да вярваме, че те ще бъдат далеч по-малко отколкото появилите се в медиите предположения”, заключава „Financial Times”.

Британското министерство на външните работи е поръчало на Националния институт за икономически и социални изследвания да направи независимо проучване колко българи и румънци ще се установят в страната. Авторитетният британски икономически всекидневник коментира, че министрите от коалиционното правителство на консерваторите и либералните демократи са в трудно положение. Ако посочат в своите прогнози прекалено ниски цифри, те ще бъдат обвинени, че подценяват проблема като своите предшественици преди 9 години. Ако посочат обаче прекалено високи цифри, ще бъдат обвинени в панкьорство.

Неотдавна седмичникът “Sunday Times” писа, че британското правителство обмисля въвеждането на визов контрол, целящ предотвратяването на наплива от имигранти. До такава стъпка едва ли ще се стигне – това би означавало край на ЕС, в който хората имат правото на свободно движение и свободен избор къде да живеят и работят. Но самият премиер Дейвид Камерън бе заявил, че Великобритания трябва да преразгледа политиката за свободно движение на хора в Европейския съюз. Той обоснова изказването си с факта, че повече от половината работници във фабриките, които посетил при обиколката си из страната, били чужденци. В същото време имало толкова много безработни британски граждани.
“Моля не идвайте във Великобритания – тук вали, работните места са оскъдни и слабо платени”. Така вестник “Guardian” илюстрира с няколко думи негативната рекламна кампания за България, която британското правителство обмисля, с цел да се огриничи имиграцията. Неназован британски министър казва, че тази рекламна кампания трябва да “промени впечатлението, че улиците в страната са павирани със злато”. България и Румъния отвърнаха, заявявайки, че са заклеймени като второкласни членове на Европейския съюз, писа “Reuters”. Евродепутатите Ивайло Калфин и Каталин Иван изпратиха писмо на председателя на Еврокомисията Барозу, в което определят поведението на Великобритания като враждебно. Те заявяват, че правата на гражданите на Румъния и България, съгласно законите на ЕС, са подложени на риск. „Вярваме, че вълната враждебни изявления има за цел да заклейми тези граждани като второкласни европейци, които представляват заплаха за социалните системи, само защото искат да упражнят своето основно право на свободно движение”, заявяват двамата депупати. Те пропускат обаче нещо много важно – европеизацията на трудовия пазар носи своите негативи за по-богатите страни и дребни ползи за бедните като България и Румъния, за чиито безработни емиграцията е една от малкото възможности за спасение от безпаричието.



















Петър Бочуков

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване