(http://e-vestnik.bg/)
Ще се отърве ли Русия от “офшорната аристокрация”
Руският президент Владимир Путин внесе в Държавната дума законопроект, забраняващ на чиновниците и парламентаристите да притежават банкови сметки, ценни книжа и акции в чужбина. Според експерти обаче проектът, представен като средство за борба с корупцията, е най-вече опит да се избегнат отрицателни последици от евентуални антируски законопроекти като “закона Магнитски” в САЩ, пише в. “Новие известия”.
Американският закон налага санкции, по-специално замразяване на финансовите активи, на руски служители, свързани със смъртта на Сергей Магнитски - руски адвокат, починал през 2009 г. в затвора, след като обвини държавни служители в мащабни злоупотреби.
Миналото лято обаче депутати от Думата разработиха точно същия законопроект като този на Путин. Техният обаче забраняваше на чиновниците и семействата им не само да имат банкови сметки, но и недвижими имоти в чужбина. Сега депутатите ще трябва да отложат работата по своя проект и може би да го коригират във връзка с президентския вариант, пише “Комерсант”, цитиран от Би Би Си.
Когато в Думата са внесени два законопроекта по един и същ кръг от проблеми, те се разглеждат на първо четене като алтернативни и след рейтингово гласуване за второ четене се подготвя онзи, който събере повече гласове, пояснява за изданието депутатът комунист Сергей Решулски.
С проекта си Путин е “реагирал на общественото търсене”. Президентът демонстрира, че държавата е готова да ориентира елитите към националния интерес, смята Сергей Железняк, зам.-председател на Думата от фракцията на партия “Единна Русия” с мнозинство в парламента.
Президентът може би е искал “да повиши статута” на депутатската идея, за да не бъде “торпилирана, за което винаги се намират желаещи”, предполага политологът Михаил Виноградов.
За властта в Русия ще е трудно да се отърве от “офшорната аристокрация” - след като започне процесът, управляващите вече не биха могли без загуби “да дадат заден ход”. Иначе това ще изглежда като сериозно политическо поражение, коментира за “Росийская газета” аналитикът Алексей Чесноков.
Внасяйки свой проект в Думата, президентът укрепва ролята си на арбитър; доколкото законът определя отношенията с елита, за Путин е от значение да се утвърди като негов автор, заявява пред “Независимая газета” експертът Борис Макаренко.
“Ведомости” обаче не очаква руските чиновници да срещнат сериозни проблеми във връзка с бъдещия закон. Ефективната борба с корупцията зависи не само и не толкова от забрани да се притежават имоти в чужбина, колкото от проверките за произхода на средствата, пише вестникът в редакционен коментар.
“Показателно е, че САЩ, Франция и Испания не забраняват на държавните служители да притежават собственост в чужбина. Затова пък такава забрана има в Нигерия”, добавя “Ведомости”.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/02/14