02/19/13 15:25
(http://www.klassa.bg/)

Отнемаме лиценза на ЧЕЗ Груп

Лицензът на ЧЕЗ за България ще бъде отнет, съобщи на извънредна пресконференция в Министерски съвет във вторник премиерът Бойко Борисов. Той припомни, че когато партия ГЕРБ е дошла на власт, първоначалните проверки са констатирали нарушения от страна на дружеството и то е било глобено с 1 милион лева. Да няма посредници в търговията с ток и да се намали  цената с 8% от 1 март, но без национализация на ЕРП-тата, обеща  Борисов.
Премиерът допълни, че и останалите две електроразпределителни компании, които действат на територията на България - EVN и Енерго-Про, ще бъдат глобени заради установени нарушения, но не уточни какви точно и с колко големи суми.
"Дадохме време на ЧЕЗ да поправят грешките си", каза Борисов и продължи, че в последствие проверката на Агенция за държавна финансова инспекция, която приключи на 8 февруари тази година, се е натъкнала на нови нарушения, което дава основание за отнемане на дадената лицензия на чешкото дружество.
Обмислят се възможности за намаляване на цената на тока преди 1 юли. Това съобщи изпълняващият длъжността председател на ДКЕВР Юлиана Иванова, която въпреки  подадената оставка по настояване на премиера, ще ръководи комисията до избор на нов председател.
Иванова не уточни как ще стане възможно намаляването на цената на тока по-рано, тъй като по закон тя се определя веднъж годишно и влиза в сила от 1 юли. Тя съобщи още, че са съставени по няколко акта на ЧЕЗ и EVN, a все още текат проверки в "Енерго-Про".
След новината за отнемането на лиценза, акциите на ЧЕЗ Разпределение България АД поевтиняват с 10.78% до 1 258.759 лв. средно за лот.
Отнемането на лиценза в България е вторият пореден удар върху бизнеса на компания в региона, след като Албания изгони чехите през януари и ги обвини, че дължат на правителството над 1 млрд. евро. ЧЕЗ заведе арбитражно дело срещу решението на албанското правителство и може да се очаква, че по същия начин то ще опита да защити позициите си в България. Във вторник дружеството съобщи, че изпълнява приватизационния си договор.

Откога работи ЧЕЗ у нас

ЧЕЗ Груп навлезе на българския енергиен пазар през 2004 година, когато придоби мажоритарен дял (67%) от трите електроразпределителни дружества в Западна България – „Електроразпределение Столично” АД, „Електроразпределение София Област” АД и „Електроразпределение Плевен” АД. В последствие те се сляха в едно дружество „ЧЕЗ Разпределение България” АД.
През октомври, 2006 година компанията разшири присъствието си и в сферата на производството на електроенергия, като закупи 100% от капитала на „ТЕЦ Варна” ЕАД.
Структурата на ЧЕЗ Груп в България включва електроразпределителното дружество „ЧЕЗ Разпределение България” АД, компанията за обществено снабдяване с електроенергия и лицензиран търговец „ЧЕЗ Електро България” АД, лицензирания търговец на електроенергия „ЧЕЗ Трейд България” ЕАД и „ТЕЦ Варна” ЕАД. Дейността на всички дружества от Групата в страната се управлява и координира от „ЧЕЗ България” ЕАД.
От навлизането си в България до сега чехите обявиха, че са направили инвестиции за над 1.7 млрд. лв. и са подобрили събираемостта на сметките в поверения им район на Западна България.
През миналата година, когато държавата продаде последните си дялове в електроразпределителните дружества, контролираните от ЧЕЗ компании се листнаха на борсата.

Върховна административна прокуратура

Прокуратурата ще предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Това каза на пресконференция прокурор Георги Камбуров, който е участвал в проверката на дейността на ДКЕВР.
Няма механизъм за контрол на инвестиционните процеси в електроразпределителните дружества. Това е установила проверката на Върховната административна прокуратура на дейността на ДКЕВР.
Ако контролният орган съблюдаваше закона, и го спазваше, българският гражданин нямаше да получи такива високи сметки.
Георги Камбуров, вторият прокурор участвал в проверката на дейността на ДКЕВР каза: „Целта на проверката е да се установи законността на дейността на ДКЕВР и ЕРП-тата. При проверката са установени редица нередности, свързани с контрола по приемането на инвестиционните разходи, тези разходи пряко се отразяват на цената на електроенергията”.
По негови думи, качественото обслужване предполага осигуряване на 230 волта енергия, а обслужването на енергийните мрежи означава да бъде осигурено непрекъснато снабдяване с енергия до крайния потребител.
Установена е една много тромава система при подаването на жалби от потребителите. Ако ЕРП-то не желае да извърши проверка по даден сигнал, жалбата се изгубва.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване