04/12/13 09:59

Байерн срещу Барселона и Борусия срещу Реал

Байерн (Мюнхен) ще играе срещу Барселона, а Борусия (Дортмунд) срещу Реал Мадрид на полуфиналите на най-комерсиалния футболен турнир Шампионската лига. Жребият за двубоите бе теглен в петък.   Полуфиналните сблъсъци са на 23 и 24 април с реванши на 30 април и 1 май.   Финалът на "Уембли" е на 25 май.   Борусия и Реал вече се срещнаха в груповата фаза на турнира, като германският шампион спечели едната среща, а другата завърши наравно.   В полуфиналите на втория по сила турнир Лига Европа носителят на трофея от Шампионската лига през миналия сезон Челси ще се изправи срещу Базел, Фенербахче ще игре срещу Бенфика.   Фенербахче и Базел са домакини на първите полуфинали - на 25 април. Реваншите на "Стамфорд Бридж" и "Ещадио да Луж" са на 2 май, а финалът е на 15 май на "Амстердам Арена".   В четвъртък вечерта Футболистите на Базел се класираха за полуфинала, след като отстраниха Тотнъм с дузпи. Решаващият мач се игра в Швейцария, а първият в Лондон завърши 2:2.   Англичаните започнаха много активно в реванша и успяха да стигнат до гол още в 23-ата минута. Александър Драгович допусна грешка при изнасянето на топката и Клинтън Демпси му я отне, финтира вратаря на Базел Ян Зомер и вкара.   Радостта на англичаните трая само четири минути. Марко Щрелер напредна отляво и центрира към нахлуващия от другата страна на терена Мохамед Салах, който със силен шут възстанови равенството.   Веднага след почивката Базел поведе в резултата. Драгович се реабилитира за грешката си при попадението на гостите и се разписа след ъглов удар.   Треньорът на Тотнъм Андре Вилаш-Боаш хвърли всички сили в атака и набезите на лондончани бяха непрекъснати, докато домакините успешно се защитаваха. Тяхната отбрана все пак бе пробита чак в 82-ата минута, когато Демпси вкара. Големият проблем на Тотнъм обаче дойде в продължението на редовното време, когато Вертонгер бе изгонен за грубо нарушение срещу Щрелер и гостите останаха с десет души за продълженията.   Въпреки проблемите Тотнъм се добра до дузпи. При тях обаче играчите на Базел бяха безгрешни, а тези на Тотнъм изпуснаха два от първите си три изстрела. С четвъртото точно изпълнение за домакините Марсело Диас класира своя тим на първия му полуфинал в европейски клубен турнир.   В останалите три мача от Лига Европа Рубин победи Челси с 3:2, но миналогодишният победител в Шампионската лига надделя с общ резултат 5:4. Бенфика и Фенербахче също продължават към полуфиналите, след като постигнаха стратегически равенства 1:1 като гости на своите съперници – Нюкасъл и Лацио.