05/15/13 19:01

Българка е световен ученически шампион по шахмат

16-годишната Деница Драгиева спечели световния ученически шампионат по шахмат в Порто Карас (Гърция) - първенство на планетата за ученически шампиони. Четирикратната №1 на България се поздрави с нов връх в своята кариера, като спечели титлата в категория до 17 години, съобщи Спортал.бг. В спора с конкурентките  от най-големите шахматни сили Деница отстрани от борбата световните шампионки  от предните години Диана Асаубаева (Каз) и Хатин Багирова (Азер). От изиграните 9 партии, българката направи 6 победи и 3 ремита като със 7,5 т. зае убедително първото място. На точка зад нея остана Бикакханим Заманова (Азер), а трета, на 1,5 т. е представителката на Русия Виктория Якименко. Освен купа и златен медал Драгиева получи и званието кандидат майстор за жени. След европейската си титла  през 2012 г. Деница заслужено триумфира на световния шампионат и отново показа огромния си потенциал. Успехите й се дължат на гросмайстор Атанас Колев, нейн личен треньор от 3 години. Вчера 9-годишният Цветан Стоянов от Бургас стана световен шампион по шахмат при децата.