(http://e-vestnik.bg/)
Бъдещето на Европа - повече японско, отколкото германско
Волфганг Мюншау
Преодоляването на кризата в еврозоната е лесна работа. Припомниха ми това миналата седмица, когато чух един икономист да опростява проблема с класическия аргумент, че подемът неизбежно е следван от спад.
Германия повиши своята относителна конкурентоспособност спрямо еврозоната през първото десетилетие на 21-и век чрез умерена политика в областта на трудовите възнаграждения. Германските заплати обаче растат сега малко по-бързо от тези в Испания и Италия. В зависимост от вашия любим количествен показател за конкурентоспособност и лично изчислената от вас необходима корекция, можете да пресметнете колко дълго време ще отнеме целият процес.
Тази корекция е резултат от строгите мерки за икономии. Те превърнаха дефицитите по текущата сметка в излишъци чрез намаляване на вноса. Когато страните изпадат в дефлация, износът става по-конкурентоспособен и привържениците на тази идея се надяват, че икономическият растеж ще започне да се повишава бавно - точно както се случи в Германия през миналото десетилетие.
Това очакване обаче е погрешно, тъй като така се подценяват два фактора. Първият е отрицателният ефект на строгите мерки за икономии върху икономическия растеж в момент, когато лихвените проценти клонят към нулата.
Вторият фактор е наличието на една непреодоляна банкова криза и на свързан с нея недостиг на кредити, които ще понижат още повече номиналния растеж. В една конюнктура на нисък номинален растеж, високият дълг няма да се стопи в резултат на инфлацията. Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да приеме по-висока инфлация. А Германия няма да се съгласи да се емитират облигации от цялата еврозона, дори след парламентарните избори в страната през септември.
Политиците се осланят на надеждата, че банковият съюз ще реши всичко. Може ли обаче този нов режим, след като стане факт догодина, да свърши работата? Може ли той да наложи едно преструктуриране на сектора от голям мащаб, затваряне на нерентабилните институции, сливане на други и частични национализации? Естествено, че не.
Преди всичко, банковият съюз в началните си фази ще е финансиран предимно национално. Той ще се състои от централен надзорник с национално координирани режими за взимане на решения без централна защита. Това само по себе си няма да е и наполовина толкова лошо, колкото повторната национализация на финансовия сектор, която бе ключова характеристика на политическите мерки за преодоляване на финансовата криза през последните няколко години.
То означава, че крайният резултат ще е прехвърлянето на дълга от един сектор на икономиката към друг. Ако, например, спасите италиански пенсионен фонд, който притежава италиански банкови облигации, накрая може италианската държава да подкрепи пенсионерите. Въпреки че еврозоната има известен капацитет да абсорбира дългове, задлъжнелите страни от нейната периферия нямат такава възможност.
Втората причина е по-трудно забележима. В Европа просто няма традиции за радикално решаване на банкови кризи. Европейските банкови надзорни органи са национални по характер, а не международни арбитри. Те възприемат своята работа като тайно договаряне със съответните национални банкови сектори с цел да ги защитят от чуждестранната конкуренция. Когато настъпи криза, те оставят следващият период на икономическо възстановяване да се погрижи за проблема, вместо да го решат сами чрез свиване на банковия сектор. Макар според мен банковият съюз да е важна реформа в дългосрочен план, много наивно е да се мисли, че новоназначените банкови надзорници ще решат проблемите на банковия сектор на Европейския съюз с решителност, каквато никога не са показвали като национални.
Така стигаме до стратегия за оправяне на банковия сектор, ако искате да я наречете така, която започва с неподходяща банкова рекапитализация, на основата на тестове за издръжливост и прегледи на качеството на активите, и ще бъде последвана от по-нататъшни мерки на парче през идните години, когато нейните недостатъци ще станат по-очевидни. Всичко това ще бъде съпътствано от регулаторно въздържание. Ние вече ставаме свидетели на този ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/05/28