06/02/13 21:46
(http://e-vestnik.bg/)

Вашингтон рискува много, ако въоръжи сирийските бунтовници

Франс прес

При все че посрещнаха с аплодисменти решението на ЕС да вдигне оръжейното ембарго над Сирия, САЩ нямат никакво желание да въоръжават въстаниците, разпаднали се на умерени и джихадисти, от страх да не се забъркат в “марионетна война” срещу Иран и Русия, посочват експерти.

Президентът Барак Обама вече месеци търпи натиск от депутати републиканци и дори от служители в собствената му администрация, настояващи да въоръжи сирийската опозиция. Той обаче не ограничава да им предоставя подходяща “нелетална” помощ, залагайки най-вече на възможността за политическо уреждане на конфликта чрез международна конференция, насрочена за юни в Женева.

“Всъщност САЩ не са разположени за намеса в Сирия (. . .) и нямат желание войната да се развива с ускорени темпове”, обобщава за АФП Арам Нергизян, аналитик от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания (ЦСМИ).

“За Сирия в крайна сметка ще реши президентът (Обама)”, изтъква той, като заклеймява мимоходом “нелогичната американска политика по въпроса да въоръжим или не” въстаниците, обсъждан според него твърде “заплетено”, при това в съперничество, от Белия дом, Пентагона и Държавния департамент.

Американското правителство изтъква от месеци насам огромния риск, свързан с евентуалните оръжейни доставки за бунтовниците.

То се опасява военна техника, примерно ракетни установки “Стингър”, да не попадне “в лоши ръце”, сиреч у джихадистите от Фронта Ан Нусра, съюзен с Ал Каида, който е чело на съпротивата срещу войските на Дамаск.

Бившият посланик на САЩ в Ирак Райън Крокър, говорил тази седмица в Станфордския университет (Калифорния), отново предупреди, че страната му “не знае достатъчно за разединената сирийска опозиция, за да се намеси или да я въоръжи”.

САЩ обаче взаимодействат от месеци с т. нар. умерена опозиция в Сирия, оглавявана от Върховния военен съвет и от Свободната сирийска армия на генерал Селим Идрис.

Но “дори ако дадем оръжия на генерал Идрис (…), как да сме сигурни, че няма да ги получи Ан Нусра?”, пита се Нергизян, който чертае исторически паралели с “Ливан по време на гражданската война и (…) Либия или Ирак”.

Колегата му Салман Шейх, директор на центъра “Брукингс” в Доха, също смята, че американците “безспорно са си взели поука от случая с Афганистан”, принудени да се бият там с ислямисти, въоръжени от тях самите преди години за борба срещу съветските войски.

И колкото повече влияние добиват джихадистите сред въстаниците в Сирия, толкова “по-малка е възможността за подобни игри с Ал Каида - ислямистки бойци, които ще дестабилизират региона”, предупреждава Нергизян.

Макар опозицията да среща трудности на бойното поле - сирийската армия, подкрепена от ливанското шиитско движение Хизбула, съюзено с Техеран, се готви пак да превземе стратегическия град Ал Кусейр - Вашингтон “се въздържа” от по-сериозни ангажименти, констатират аналитици и дипломати.

“Доставката на смъртоносни оръжия би означавала САЩ открито да се намесят в една марионетна война, по-специално срещу руснаците” - те също като иранците са верни съюзници на Дамаск, отбелязва Шейх.

Вашингтон впрочем предупреди в четвъртък Москва да не доставя зенитни ракети С-300 за режима на президента Башар Асад, като припомни, че Русия играе ключова дипломатическа роля в търсенето на политически изход от конфликта.

“Но удари ли на камък дипломацията - тревожи се Нергизян от ЦСМИ, - САЩ може би (ще започнат) да въоръжават някои групи и ще се стигне до марионетна война, която може да трае с години.” “Рискът е съвсем истински”, предупреждава експертът.

Още по темата: Оръжейните доставки на Русия и намаляващите изгледи за спиране на конфликта
Сирийският президент ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване