06/02/13 12:45
(http://www.klassa.bg/)

Токът ще поскъпне с до 2,1%, повече ще струва отоплението в София

Енергийният министър Асен Василев представи нов модел за ценообразуване в енергетиката. Той посочи, че ако се проведе предлаганата реформа в цените, всички, включително гражданите, ще са недоволни, защото трябва да направят компромиси. За бита това ще означава повишаване с 2.1% за клиентите на ЧЕЗ; с 0.5% - на ЕВН, докато за абонатите на “Енерго-Про“ дори ще има намаление от 1 процент, сочат сметките на Василев.
Възможно е обаче цената на парното в София да се повиши, тъй като реформата предвижда от регулирания пазар да отпаднат неефективните топлофикации, сред които и столичната, чийто ток сега задължително се купува от НЕК. Нито Василев, нито регулаторният шеф Евгения Харитонова се ангажираха с прогноза за поскъпване на парното в София, ако общинското дружество бъде лишено от 100 млн. лв. годишни приходи от продажба на електроенергия. “Топлофикация-София“ да намери резерви чрез намаляване на разходите си, привличане на капитал и други реформи, преди да реши да вдига цените“, призова доскорошният служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма.
Сред другите най-потърпевши ще са ТЕЦ “Бобовдол“ и “Брикел“ на бизнесмена Христо Ковачки, които също не отговарят на изисквания за ефективност и ще бъдат извадени на свободния пазар, вместо НЕК да им купува тока. На бита вече няма да се продава и ток от заводските ТЕЦ-ове, които са проектирани да осигуряват съответните предприятия с енергия, но през последните години продават скъпо тока си на НЕК, а купуват от обществения доставчик доста по-евтина енергия.
Стопанските потребители също няма да са доволни от реформата. Те ще бъдат задължавани да купуват 35 на сто от тока на слънчеви, вятърни и на биомаса централи, което според оценки на бизнеса ще им вдигне цените с 20-30 процента и ще се отрази върху тяхната продукция и конкурентността й. Василев обаче контрира, че индустрията си прави разчетите при сегашните цени на тока, а реформата ще свали драстично тарифите им. Причината е, че за бизнеса ще се освободят евтини количества от АЕЦ “Козлодуй“, от чиято енергия вече 1/3 ще отива за директно договаряне. Пазарът ще се освободи и от надбавките, плащани за изкупуване на тока от ВЕИ, от топлофикации и от заводски централи, както и за дългосрочните договори с американските ТЕЦ “Марица Изток“ 1 и 3. Така ще се стимулира и износът на ток.
За дългосрочните договори с тези две въглищни централи Василев каза, че проблемът с техните цени може да бъде решен като те се натоварват по-ефективно от сега и повече, вместо да стоят в т.нар. студен резерв и НЕК да им плаща 80 лв. за мегават в режим на готовност, а други 100 лв. да дава за мегават на други работещи централи. По думите му дори вече се водят преговори с Турция “ТЕЦ “Марица Изток“ 3 на компанията “КонтурГлобъл“ да работи изцяло за износ в южната ни съседка.
Василев заяви още, че за студения резерв вече ще се обявяват търгове и ще се подбират централите с най-ниски цени. Така според него сегашните цени, давани от НЕК за разполагаемост на мощност, които варират от 28 лв. до 70 лв./МВ, могат да станат средно по 25 лв. Шефът на “Електроенергийния системен оператор“ Иван Йотов обаче изрази съмнение, че тази цена може да бъде свалена толкова.
Реформираният модел на ценообразуване предвижда още нормата на печалба на дружествата в енергетиката да се закове на 3 процента, което предизвика недоволството на “Енерго-Про“. Представителят на компанията Пламен Стефанов поиска да се направи независима оценка на нормата на възвращаемост на капитала на енергоразпределителните дружества и оспори наложилото се масово мнение, че те имат 12% печалба. “Така е по регулаторната рамка на ДКЕВР, но реално средногодишната норма на възвращаемост на капитала на ЕРП-ата от приватизацията им винаги е била 3-4 на сто“, каза Стефанов. Той даде за пример как в Германия за вложения в нови мрежи се признават норми от 9.9%, а за стари – 7.6 процента. Във Великобритания пък печалбата е 4 на сто. Експертът на “Енерго-Про“ посочи още, че само от последното намаление на цената на тока от 5 март, 100 млн. лв. са били за сметка на ЕРП-ата, а отделно стои нерешен въпросът с възстановяването на 350 млн. лв. от стара на НЕК заради изкупена от доставчиците зелена енергия.
Евгения Харитонова от своя страна заяви, че концепцията подлежи на много детайлно проучване. "Нямаме право за сметка на едни интереси да доведем системата до фалит“, посочи тя. “Трябва да се намери балансът между интересите на гражданите и на енергийния бизнес“, допълни шефката на ДКЕВР.
Тя допълни, че регулаторът вече е решил да отложи новия регулаторен период, който трябваше да влезе в сила от 1 юли, за по-късна дата. От думите й стана ясно, че вероятно новите цени на тока ще влязат в сила от 1 септември.
Предвижда се новият модел за ценообразуването да се обсъди отново в обществения съвет на 14 юни, като дотогава ще се приемат предложенията на бизнеса, браншовите и гражданските организации. Василев призова всички критици на инициирания от него модел да изготвят свои предложения и разчети, които също да бъдат разгледани и да се избере най-добрият вариант за българската енергетика.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване