(http://e-vestnik.bg/)
Трудни времена за християните в арабския свят
С идването на власт на ислямистите на много места в Близкия изток християните са подложени на все по-голямо преследване.
Колко християни живеят в Близкия изток?
Между 10 и 12 милиона. Близкият изток е родното място на християнството и там се намират някои от най-старите му общности, но с течение на времето християнското население намалява значително, особено през последното десетилетие. След основаването му преди 2000 години християнството бързо се разпространява в Римската империя, Египет и на запад.
През 7 век Мохамед започва арабските мюсюлмански завоевания, като разпространява исляма в региона, но позволява на християните да продължат да практикуват своята религия. Християните остават мнозинство в части от Ирак до 14 век, когато набезите на централноазиатския предводител Тамерлан погубват голяма част от общността. През 20 век се наблюдава ново рязко намаляване заради ниската раждаемост и емиграцията на християните. През 1900 г. християните съставляваха до 25 процента от населението на Близкия изток; към 2000 г. те бяха по-малко от 5 процента. А после дойде войната в Ирак.
Какво въздействие имаше тази война?
След предвожданото от САЩ нахлуване в Ирак междуобщностните напрежения, които дълго бяха държани под контрол от Саддам Хюсеин, изригнаха в гражданска война между сунити и шиити. Християните - говорещи арамейски език асирийци с древен произход - попаднаха под кръстосания огън. През десетилетието след нахлуването повече от половината от иракските християни избягаха в бежански лагери в Сирия и Йордания, при което населението, наброявало над един милион преди войната, намаля на около 400 000, главно в сравнително толерантния анклав Иракски Кюрдистан.
През октомври 2010 г., броени месеци след напускането на бойните части на САЩ, бойци на Ал Каида в Ирак извършиха кръвопролитна обсада на църквата “Света Богородица Спасителка” в Багдад по време на неделната вечерна литургия, като убиха 58 души и раниха 78. “Това трагично събитие изпрати силно послание до християните в Ирак - те са в сериозна опасност и би трябвало да напуснат страната”, каза Тифани Баранс от Американския център за законност и правосъдие. Християните в страните от Арабската пролет скоро може да се почувстват по същия начин.
Защо Арабската пролет разтревожи християните?
Много арабски страни бяха управлявани от светски диктатури, които безмилостно потискаха както ислямистките екстремисти, така и демократите. Бунтовете, които започнаха в Тунис в края на 2010 г., се разпространиха в Египет, Либия, а после в Сирия. Много християни - поне в началото - отказаха да подкрепят демократичните въстания, защото се страхуваха, че падането на даден диктатор би означавало установяване на ислямска държава.
Щом паднаха диктаторите, християните бяха заклеймени като противници на революцията и станаха обект на враждебна реакция. Ислямистите спечелиха значителни мнозинства на повечето избори след революцията, а на някои места, особено Египет, те пренаписаха конституцията, като дадоха на исляма по-централна роля в управлението и правото.
Какво е отношението към християните в Египет?
Египет е родина на коптите, най-голямата християнска общност в Близкия изток, наброяваща около 8 милиона души. Те се смятат за преки потомци на древните египтяни и продължават да използват коптския език, производен на древноегипетския, в богослужението. Диктаторът Хосни Мубарак беше в съюз с коптския папа и защитаваше общността в замяна на нейната подкрепа.
Сега коптите казват, че правителството на Мохамед Морси от “Мюсюлманските братя” отказва да им позволи да строят църкви и не противодейства на вълната от насилие срещу тях. Ислямистки екстремисти извършиха бомбено нападение срещу коптската ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2013/06/02