06/05/13 22:12
(http://e-vestnik.bg/)

Социалната мрежа Ask.fm крие опасности за тийнейджърите

Социалната мрежа Ask.fm стресира тийнейджърите, които търсят кибертръпката, пише в. “Монд”. Проблеми възникват за децата и тийнейджърите при общуването в набиращата светкавична популярност социална мрежа Ask.fm - сайт, в който потребителите приемат като автоматична функция получаването на анонимни съобщения и много от тях не знаят как да я деактивират.

Лансираният през юни 2010 г. в Рига сайт е основан на прост принцип: “Хората общуват помежду си главно чрез въпроси и отговори”, обяснява съоснователят Марк Теребин. Въпреки че минималната възраст за членство е 13 години, много деца под тази възраст лъжат за годините си, за да са част от клуба, отбелязва вестникът.

По данни на comScore Ask.fm е вече на 91-о място в световната класация на интернет сайтовете. През април 2012 г. тази социална мрежа е имала 5 милиона членове, сега те са вече 53 милиона. В ранглистата на социалните мрежи Ask.fm е на десето място, точно след четири американски (Facebook, Twitter, LinkedIn Tumblr), три китайски (QQ, Weibo, Pengyou) и две руски (VK, Odnoklassniki). Младите вече обръщат гръб на Фейсбук в търсене на други източници на тръпка онлайн, а Туитър им е твърде сложен, пише “Монд”.

Световният успех на Ask.fm не го спасява от по-мрачната действителност. На 9 септември 2012 г. българският клон на Центъра за по-безопасен интернет (Safer Internet Center - услуга за телефонна помощ към Европейската комисия) получава 900 обаждания за действията на разсъблечено 11-годишно момиче и за 5-годишно момченце, които предлагали да изпълняват всякакви искания в Ask.fm.

“Сайтът не ни даде АйПи адреса на компютъра на децата, но на 10 септември българското звено за борба с киберпрестъпността арестува 29-годишен мъж”, съобщава Георги Апостолов от българския център.

Въпреки че в повечето съобщения в Ask.fm се говори за музика, флиртуване и сприятеляване, “за всеки член броят на получените отговори се регистрира и се публикува класация, така че трябва да се държиш предизвикателно и крайно, за да бъдеш забелязан и да привлечеш отговори”, обяснява Паскал Гаро от програмата “Интернет без страх”.

През септември и октомври 2012 г. две ирландки на 15 и 13 години се самоубиват. “Те са били членки на тази социална мрежа, където са получавали обиди, но са били тормозени и в училище”, посочва Лора Хигинс от британския клон на Центъра за по-безопасен интернет.

Два месеца по-късно се самоубива и голямата сестра на едно от двете момичета. Във Великобритания от септември м.г. е имало пет или шест случая на самоубийства на тийнейджъри, които са били тормозени в Ask.fm, въпреки че не е доказана причинно-следствена връзка, отбелязва Лора Хигинс.

Главният проблем на Ask.fm е ниското ниво на защита на потребителите - всеки, който се регистрира, приема като автоматична опция получаването на анонимни послания и много от младите потребители не знаят как да я изключат, казва Паскал Гаро.

Именно в тези анонимни съобщения се съдържат най-тежките обиди и ругатни, които се виждат от всички, защото при регистрирането си всеки член на мрежата приема “световното разпространение на информация в интернет”, добавя тя.

За контрола на съдържанието Ask.fm разполага само с 50 модератори, а ежедневно се постват 30 милиона въпроси и още толкова отговори. Освен това условията за ползване са единствено на английски, докато търговски ефикасният и рентабилен сайт се предлага на 32 езика, отбелязва “Монд”.

Във Великобритания Лора Хигинс казва, че Ask.fm вече реагира по-бързо и за по-малко от 15 минути изтрил словесните нападки, които получило младо момиче по повод неотдавнашната кончина на баща си.

Хигинс ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване