06/09/13 12:32
(http://www.klassa.bg/)

„Атомстройекспорт“ внесе иска срещу НЕК в Парижкия арбитраж

“Атомстройекспот“ внесе материалите по иска срещу НЕК по проекта АЕЦ "Белене" в Арбитражния съд в Париж към Международната търговска палата. Така искът за над 1 млрд. евро ще виси като меч над главата на българската държава. Руската страна може да оттегли претенциите си в Арбитражния съд по всяко време, но веднъж стартирано делото създава реална опасност за налагане на огромно обезщетение, което България трябва да плати. На този говорителят на "Росатом" Сергей Новиков коментира пред ИТАР-ТАСС, че преговорите по проекта за АЕЦ "Белене" могат да бъдат възобновени, въпреки съдебния иск на "Атомстройекспорт" към българската НЕК. Последните изслушвания по иска са насрочени за юли 2014 г. След това съдът ще може да се произнесе, така че българското правителство има една година, за да реши какво ще прави с проекта за втора атомна електроцентрала. Няма никакви ултиматуми към българската страна и не може да има такива. Арбитражният процес има свой график. А що се отнася до преговорите по проекта АЕЦ "Белене", ние не виждаме никаква пречка за тяхното възобновяване, смята Новиков. Ако българският възложител възобнови преговорите, тогава ние сме готови да участваме в тях. Окончателното изслушване по делото в Париж е насрочено чак през юли 2014 г. В този смисъл има огромно количество възможности да се намери решение. През това време и самият предмет на настоящия съдебен спор може да изчезне. „Атомстройекспорт" ще продължи да защитава своите интереси в арбитража във връзка с незаконното прекратяване на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" в рамките на постановения от Арбитража график на делото, се посочва в изявление на руската компания. Окончателен договор за строежа на АЕЦ "Белене" няма. Подписан е само предварителен такъв, на база на който, според българските закони не могат да бъдат извършвани инвестиции. Според законодателството у нас . цялата извършена дейност по проекта от "Атомстройекспорт" е формално незаконна, защото няма окончателен договор. Въпреки това за нея е заплащано от българската страна на база на текущи отчети, представяни пред НЕК. Т.е. българската компания е признавала разходите на руското дружество, което може да бъде използвано, заедно с наличието на предварителен договор, в съда в Париж, като основание за иска на "Атомстройекспорт". Така България вероятно ще бъде изправена пред избора да плати обезщетение за над 1 млрд. евро в кратък срок или да направи отстъпки пред Русия, струващи много повече, но за много по-дълго време.

Всеки съвместен проект с Русия, който е от взаимен интерес и за двете страни, ще получи подкрепа от българското правителство“. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на срещата си с руския заместник министър на енергетиката Анатолий Яновский. Той увери своя гост, че правителството ще подкрепя дългосрочните взаимноизгодни отношения с Руската федерация на базата на двустранния диалог, откритостта и взаимния интерес. Двамата министри обсъдиха развитието на проекта „Южен поток“.
Българската и руската страна се съгласиха, че трябва да бъде спазван предварително утвърдения график. Около 70% от подготвителните работи, предхождащи строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за ОВОС, до дни започват обществените обсъждания на проекта с местните общности. Руският гост подчерта признателността си към България, че е една от първите държави, обявили „Южен поток“ за проект с национално значение, което значително ускорява дейността по реализацията му.
„Южен поток“ е проект от изключително важно икономическо, регионално и енергийно значение“, каза Драгомир Стойнев и подчерта необходимостта нашата страна да се съобрази както с българското, така и с европейското законодателство при изграждането му. В противен случай България е заплашена от санкции от ЕК.
„Решението за регулаторната рамка трябва да е общо за всички участници в проекта като се спазват задълженията от международните договори на страните“, заяви Анатолий Яновский. По неговите думи както България, така и Европейският съюз имат интерес от реализацията на „Южен поток“, защото той не само диверсифицира газовите доставки за Европа, но има и съществен принос за икономиките на България и ЕС. Прогнозите сочат, че използването на природен газ в ЕС ще се увеличава, тъй като това е екологично най-чистото гориво.
По време на разговора руската страна получи уверенията на българската страна, че следим с изключително внимание и загриженост разговорите между Русия и ЕС по регулаторната рамка на проекта. „Бих искал да потвърдя намерението на нашето правителство за реализация на „Южен поток“ и ние ще подкрепяме пред ЕК този проект“, каза Драгомир Стойнев.В рамките на срещата бе обсъдена и темата АЕЦ „Белене“. Според министър Стойнев, въпреки нелеката финансова ситуация в страната, е възможно да актуализираме финансово-икономическия анализ на проекта. Драгомир Стойнев получи уверенията на руската страна за готовността й да продължи дискусиите по АЕЦ „Белене“ с българските партньори. Министър Стойнев подчерта, че всеки съвместен енергиен проект трябва да бъде разглеждан поотделно и да не се допуска мнението по един от тях да влияе върху друг.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване