06/25/13 21:16
(http://e-vestnik.bg/)

Случаят “Сноудън” създава проблеми за Барак Обама

Ройтерс

Едуард Сноудън. Снимка: от тв екрана

От първия му ден на президентския пост външната политика на Барак Обама почива на жестове на добра воля: рестартиране на връзките с Русия, изграждане на партньорство с Китай и предложения за нов старт с враждебни лидери от Иран до Венецуела.

Но странстванията по света на бившия консултант на Агенцията за национална сигурност (АНС) Едуард Сноудън показва границите на този подход. Лидерите, които Обама ухажваше - и с които наскоро се срещна - пожелаха да уязвят американския президент.

Арогантното пренебрежение от страна на т.нар. недържавни действащи лица - самият Сноудън и “Уикилийкс” - завършва картината за един свят, който по-малко от всякога желае да се вслушва в предписанията на САЩ за това кое е добро и кое зло.

Сноудън отлетя от полуавтономната китайска територия Хонконг рано в неделя, след като хонконгските власти отхвърлиха искането на САЩ той да бъде арестуван и екстрадиран в Съединените щати, където да бъде съден. Сноудън призна, че е разпространил подробности за строго секретна програма на АНС за проследяване.

Навярно Пекин е искал само да се отърве от потенциалния дразнител в своите многоаспектни отношения с Вашингтон. Но следващата спирка на Сноудън бе Русия, приятелят-враг на САЩ, където приятелският елемент е по-трудно да бъде забелязан след завръщането на Владимир Путин на президентския пост през май 2012 г.

Организацията “Уикилийкс”, която каза, че помага на 30-годишния Сноудън, обяви в “Туитър”, че той възнамерява да отиде в Еквадор, чието правителство е във враждебни отношения с Вашингтон. Еквадорският външен министър Рикардо Патиньо Арока заяви, също в “Туитър”, че неговото правителство е получило от Сноудън молба за убежище.

Правителството на САЩ със сигурност ще задейства цялата си дипломатическа, законова и политическа мощ, за да върне Сноудън в САЩ, където той е обвинен в престъпления по Закона за шпионаж и за кражба на правителствена собственост. САЩ са анулирали паспорта на Сноудън, казаха в неделя запознати.

Но Сноудън разполага със собствени силни лостове за въздействие под формата на набор от тайни на АНС с неизвестен обем и обхват. Сенаторът Даян Файнстийн, председател на сенатската комисия по разузнаване, каза вчера, че правителството очевидно не знае колко тайни е отнесъл Сноудън, чиято последна работа е била системен администратор в центъра на АНС за подслушване в Хаваите.

“Единственото нещо, което научих, е, че той може би има над 200 отделни неща и дали това е вярно, или не, но това ми бе предадено”, каза Файнстийн за програмата на Си Би Ес “С лице към нацията”.

Сноудън каза за хонконгския “Саут Чайна морнинг поуст” в събота, че САЩ хакват китайския трафик на мобилни телефонни разговори и текстови съобщения, както и китайски университетски обекти, които са домакини на някои от големите интернет центрове в страната. Не е ясно дали подобни твърдения са изиграли роля за решението на властите в Хонконг да оставят Сноудън да отпътува въпреки искането на САЩ той да бъде арестуван и да започне процедура за неговото екстрадиране.

В частен разговор американски представители казват, че според тях властите в Пекин са се обадили Сноудън да бъде пуснат да си отиде. С това китайците може би са искали да се отърват от “горещ картоф”, който би прераснал в дипломатическа кавга.

“За Китай това със сигурност е донякъде облекчение. Те не искаха да му разрешат да остане задълго”, казва Чън Ли, експерт по китайска политика в Института “Брукингс”, вашингтонски мозъчен тръст. “Ако нещата ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване